Listy misjonarzy
- Home
- Animacja misyjna
- Listy misjonarzy
Matka Boża z Guadalupe to jeden z najważniejszych obiektów kultu religijnego w Meksyku i na całym świecie. Według wierzeń, objawiła się w 1531 roku prostemu Indianinowi, Juanowi Diego. Kazała mu nazbierać w okolicy naręcze róż. Tak zrobił, schował je do poncza i udał się do biskupa. W jego obecności rozwinął ponczo, na podłogę wysypały się róże, a na rozwiniętym materiale została jakby odbita postać Matki Bożej. To zdarzenie uznano za cud i zbudowano na tym miejscu świątynię, a tkanina bardzo szybko stała się obiektem wielkiego kultu.
Przy deszczowej pogodzie, jaka u nas panuje w tych dniach, mam trochę więcej wolnego czasu od zajęć duszpasterskich. Dlatego też zabrałem się do napisania kolejnego listu, w którym chciałbym podzielić się tym, co dzieje się w parafii w Azara. Misje i różaniec Cały październik jest poświęcony tym dwóm fundamentalnym akcjom Kościoła. Miesiąc rozpoczyna się wspomnieniem […]
Wymiana tego dachu na samym początku wymagała zerwania wszystkich materiałów, które były nad stropem. Wymieniliśmy deski, które były pierwszą warstwą dachu, następnie przygotowaliśmy warstwę izolacyjną, a na koniec przykryliśmy wszystko nowymi dachówkami, które, z przygodami, zdołaliśmy przywieźć z miasta oddalanego o ponad 500 kilometrów. Całe przedsięwzięcie trwało prawie trzy miesiące. Były dni, że na dachu pracowało aż do 8 osób, raz w pełnym słońcu i upale, a niekiedy i w deszczu.
Będąc centrum dystrybucji, rozwozimy nasze materiały po całej Kostaryce, a nawet poza jej granicami. Częste wyjazdy to nasza codzienność, gdyż bardzo często zaopatrujemy się w książki za granicą. Oprócz tego, nasza księgarnia jest też centrum animacji biblijnej w tej części kraju, oferując różnego typu kursy biblijne tu, na miejscu, lub w parafiach i w innych diecezjach.
Pewnego razu pojechałem do jednej z wiosek odwiedzić bardzo ubogą rodzinę. Pani była chora i prosiła sakrament chorych. Powiedziała mi, że pragnie wziąć ślub. Razem byli 52 lata i nie chciała umrzeć bez błogosławieństwa. Zaczęliśmy szukać odpowiednich dokumentów i przygotowywać ich do I Komunii św. i spowiedzi, jak również do sakramentu małżeństwa. Katechezę zrobili wierni z parafii.
W naszej misji, San Lorenzo Ruiz w miejscowości Ligaya, w spotkaniu młodzieży (5-7 lipca) wzięło udział ok. 130 osób. Reprezentowali wspólnoty z różnych wiosek dojazdowych. Chętnych było więcej, ale warunki nie pozwały na zakwaterowanie wszystkich. Młodzi ludzi sami zorganizowali to wydarzenie z pomocą dwojga nauczycieli. Rzuciłem tylko pytanie „kiedy dni młodzieży”, a oni sami wszytko zorganizowali w duchu radości i z wielkim entuzjazmem.
Pamietam, jak dzisiaj, choć upłynęło już 36 lat. Staliśmy wtenczas, pełni entuzjazmu i nadziei, na korytarzu przy zakrystii, aby w procesji pójść do kościoła seminaryjnego, na uroczystą Msze św., podczas której otrzymaliśmy święcenia kapłańskie z rąk ówczesnego biskupa Gdańska, Tadeusza Gocłowskiego. Było nas 16, z przeznaczeniem misyjnym do różnych zakątków świata.
Rozpoczynając swoją posługę w Ikskile przed dwoma laty, zostałem bardzo serdecznie przyjęty przez ludzi, którzy troszczyli się o kościół. Nigdy nie spodziewałem się tak radosnego oczekiwania na misjonarza. Dbano o mnie w taki sam sposób, w jaki ogrodnik dba o młode drzewka. Z czasem, kiedy zacząłem stawać na własnych nogach, kiedy otrzymałem nominację na proboszcza, kiedy drzewko zaczęło się zakorzeniać i przynosić owoce, sytuacja diametralnie się zmieniła.
Zakończyliśmy właśnie kolejny rok akademicki w Instytucie Teologii Katolickiej. Studia tutaj trwają 6 lat. Najpierw studenci mają 2 lata filozofii, a po jej ukończeniu jeszcze 4 lata teologii. W tym roku 17 kleryków i 4 osoby świeckie ukończyły filozofię i mogą rozpocząć studia teologiczne. Natomiast 12 kleryków z czwartego roku teologii otrzymało dyplomy ukończenia studiów i są gotowi do przyjęcia święceń diakonatu.
Przeminęły święta Bożego Narodzenia i Nowego Roku, przeżyte pracowicie i „po Bożemu”. Przeminęły wakacje letnie i rozpoczął się nowy rok szkolny, a co za tym idzie zajęcia duszpasterskie w parafii. Przeminął też Wielki Post, motywujący do osobistego i wspólnotowego przygotowania się do świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Po niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego, wraz z parafialną Radą Duszpasterską i Komisją Ekonomiczną, rozpoczęliśmy przygotowania do odpustu parafialnego ku czci św. Antoniego Padewskiego.
W prowadzonym przeze mnie Zakładzie Optycznym w Saboba zaszły duże zmiany. Wyposażenie, które sprawiało nam problemy, zostało naprawione lub zastąpione. Po zakupie samochodu terenowego powróciliśmy do tradycji, zgodnie z którą dwa razy w roku objeżdżamy okoliczne miejscowości, aby dotrzeć do jak największej grupy ludzi. Objazdy te są możliwe dzięki pomocy Referatu Misyjnego Księży Werbistów w Pieniężnie i innych organizacji, które pomogły w zakupie samochodu.
Wcześniej, z powodu odległości i braku księży, odwiedziny odbywały się raz lub dwa razy w roku. Obecnie staramy się odwiedzić każdą wioskę przynajmniej 5-6 razy w roku. Wymaga to niemałej kondycji, bo czasami odległość między wioskami to 15-20 km, które trzeba przebyć w słońcu, deszczu, błocie, po górach, przeprawiając się przez rzeki rzekach i ryżowiska. Nieraz leżałem w trawie i mówiłem, że dalej nie dam razy, ale dzięki Waszej modlitwie i dodaniu odwagi przez miejscowych chrześcijan udawało się dojść do następnej wios
W tych minionych trzydziestu dwóch latach pobytu w Argentynie miałem okazję pracować w różnych dziedzinach i w różnorodnych miejscach tego rozległego kraju. Moje pierwsze dziesięciolecie było skoncentrowane na typowej pracy duszpasterskiej. Najpierw w małym miasteczku w Patagonii, później w ponad 100-tysięcznej parafii w tzw. Wielkim Buenos Aires i na koniec w przepięknej krainie słońca i win, w Mendozie.
Parafia Matki Bożej w Morón sama w sobie jest jedną z najstarszych parafii w tym regionie. Księgi chrzcielne sięgają roku 1776. Kościół parafialny również należy do najstarszych w diecezji. Jedna parafia na osiemdziesiąt tysięcy mieszkańców, jest też niemałym wyzwaniem. Do parafii należy także pięć wspólnot zlokalizowanych poza miastem, do których trzeba jakoś dojechać, a jak wiadomo, transport na Kubie, zdobycie paliwa itd. należą do codziennych trudności każdego misjonarza i misjonarki.
Od kilku miesięcy, poza standardowym programem pastoralnym, staramy się działać na rzecz przywrócenia tak upragnionego dla Kolumbii pokoju. W listopadzie ubiegłego roku abp Hugo Alberto Torres Marín z Santa Fé de Antioquia zaprosił do Dabeiba reprezentacje z wielu misji podlegających mu diecezji, aby podjąć temat stworzenia wielkiej sieci kościelnej, której zadaniem byłoby działanie na rzecz pokoju. Chodzi o to, aby stworzyć organ kościelny, którego praca miałaby doprowadzić do całkowitego zawieszenia broni.
Dużym wyzwaniem dla wielu katolików na Filipinach staje się także rozumienie i szacunek dla sakramentów spowiedzi i komunii świętej. Wielu przyjmuje komunię każdej niedzieli, a tylko kilku przystępuję do spowiedzi. Wielu nie spowiada się latami, a mimo to regularnie przyjmują Ciało Chrystusa. To duże wyzwanie dla wielu kapłanów i misjonarzy.
Parafia św. Franciszka Solano, słynnego misjonarza Ameryki Południowej, znajduje się na obszarze bardzo rozległej dzielnicy miasta San Salvador de Jujuy i charakteryzuje się jednym z najbardziej dynamicznych procesów urbanizacyjnych w skali kraju. Dzielnica Alto Comedero rozpoczęła swoją ekspansję około 30 lat temu. Obecnie liczy przeszło 400 tys. mieszkańców i liczba ta wzrasta z roku na rok.
Zostałem mianowany przez lokalnego biskupa koordynatorem upoważnionym rozmów z Ministerstwem Edukacji i Kultury w sprawie szkół katolickich w naszym regionie. Funkcjonują tam dwie werbistowskie szkoły parafialne, jedna szkoła obsługiwana przez Braci de la Salle i jedna szkoła rolnicza z internatem.
St. Joseph Clinic and Maternity Home jest położone w Kwahu Tafo, we wschodnim regionie Ghany. Placówka została założona już w 1947 roku przez siostry z Służebnice Ducha Świętego (SSpS). Naszym głównym celem jest zapewnienie wysokiej jakości opieki dla naszych pacjentów, zwłaszcza tych najbardziej potrzebujących – kobiet w ciąży, dzieci, osób starszych i ubogich, pacjentów cierpiących na choroby psychiczne.
Po raz pierwszy, jako misjonarz, pracuję w tak bardzo międzynarodowej i międzykulturowej wspólnocie. Trochę podobnie było na mojej ostatniej parafii, na Anguilli, lecz tutaj doświadczam tego w dużo większym stopniu. Dostarcza mi to dużo radości, ale też dużo różnorakich wyzwań. Sprawia też, że tutejsza praca jest wyjątkowa i bardzo ciekawa.
Półtora roku temu zaczęliśmy pracować w Domu Migranta „Betania-Santa Martha”, założonego przez werbistów. Znajduje się on w indiańskim stanie Chiapas. Ludzie, którzy szukają tam schronienia są pochodzą z Ameryki Centralnej i Południowej, szczególnie z Wenezueli, Gwatemali, Nikaragui i Kolumbii. W tych krajach nie tylko jest bieda, ale też i bezprawie.
Filipiny to kraj skuterów, tricyklów i motorów. Gdzie tylko się spojrzy, jest ich mnóstwo. Nie tylko są ekonomiczne, ale i niesamowicie praktyczne w kraju, gdzie lato trwa cały rok. Dla nowo przybyłej osoby aż miło patrzeć, jak sprytnie przedzierają się przez wąziutkie uliczki lub manewrują między samochodami i autobusami w korkach ulicznych na szerszych trasach. I łatwo jest je zaparkować niemalże wszędzie!
Minęło już pięć lat odkąd werbiści przybyli do Bangladeszu. Trudno mówić o owocach naszej pracy w tym kraju, ale jednym wymiarem werbistowskiej działalności ewangelizacyjnej są pierwsze owoce powołań do kapłaństwa. W listopadzie ubiegłego roku rozpoczęliśmy pierwsze spotkania z młodzieżą męską, a we wspomnienie św. Józefa Freinademetza (29 stycznia) do werbistów zgłosiło się 10 kandydatów.
Dwa dni przed Bożym Narodzeniem odwiedziłem jedną z górskich wiosek.. Opowiadali mi, jak święta wyglądają u nich. 24 grudnia, i to już od wielu lat, wszyscy mieszkańcy, niezależnie od religii, zbierają się, żeby wspólnie świętować. Od rana na głównym placu zbierają się całe rodziny, są zabawy dla dzieci, rozdaje się im prezenty wcześniej przygotowane przez rodziców, są różne zajęcia dla dorosłych.
Parę miesięcy temu zostałem wybrany na rektora Instytutu Teologii Katolickiej (Catholic Theological Institute) w Bomana koło Port Moresby. Instytut jest największą i obecnie jedyną uczelnią teologii katolickiej w Papui Nowej Gwinei, która realizuje pełny program seminaryjny przygotowujący kleryków diecezjalnych i zakonnych do święceń kapłańskich.
Kiedy przed wieloma laty posługiwałem w Parafii San Fernando de Guadalupe w Chiapas, często widywałem grupy emigrantów przejeżdzających na dachach wagonów towarowych. Jednak bezpośredni kontakt z nimi był znikomy. Zmieniło się to pewnego dnia, gdy niewielka grupa emigrantów pojawiła się pod drzwiami jednej z kaplic naszej parafii. Właśnie w tej kaplicy mieszkały dwie siostry zakonne, które dobrodusznie ugościły przybyszów czym tylko mogły.
W Zambii jest 11 diecezji i w każdej z nich mamy już miejscowego biskupa. Niewielu zostało biskupów emerytów-misjonarzy, choć nadal są dużą pomocą dla młodego Kościoła zambijskiego. Podobnie, jak starsi misjonarze, często są w grupie doradczej urzędującego biskupa. Tworzenie Kościoła miejscowego zgodnego z lokalną tradycją i kulturą jest bardzo istotne, dlatego inkulturacja jest bardzo ważna w budowaniu nowych struktur Kościoła.
Kiedy w 2011 roku, u progu święceń kapłańskich, na moje misyjne motto wybierałem słowa, „Będziecie moimi świadkami w Jeruzalem i w całej Judei, i w Samarii, i aż po krańce ziemi” (Dz 1,8)”, nie spodziewałem się, że Opatrzność Boża zawiedzie mnie pewnego dnia również i na Filipiny. Znalazłem się tu z ramienia Papui Nowej Gwinei […]
Po naradach otrzymałem przeznaczenie do posługi w parafii św. Jakuba Starszego w miasteczku Santiago de Anaya w stanie Hidalgo, dwie godziny jazdy samochodem ze stolicy. Przyjąłem to z pokorą, odkurzyłem walizki, spakowałem do nich mój mały świat i z trochę ciężkim sercem opuściłem stolicę. Ruszyłem w nieznane po raz kolejny już w moim życiu, z nadziejami i obawami, ale również z wiarą w Opatrzność.
Nyivé, moja obecna placówka misyjna, jest wioskę pięknie usytuowaną w górach, 20 km od miasta Kpalimé na południu kraju. Klimat jest tutaj przyjazny, ponieważ deszcze padają przez cały rok. Placówka istnieje od dwóch lat. Prowadzimy tutaj ośrodek zdrowia Świętego Arnolda Janssena, pod który podlegają okoliczne wioski. Ludność naszej strefy sanitarnej szacuje się na ok. 12 tys. osób.
W moich parafiach nie ma tłumów. W kościele w Limbazi jest w niedziele około 25 osób, wśród nich dzieci i młodzież. Ludzie są związani z kościołem, wspierają go na miarę ich możliwości. Zawsze po Mszy św. widzę ludzi radosnych, którzy otrzymali od Boga impuls popychający ich do dobrych czynów – miłości Boga i człowieka. Bóg wszczepia w ich serce nadzieję i moc do pokonania codziennych trudności.
Przez dług czas zastanawiałem się, jak można pomóc naszym chorym w miasteczku, ale także, co można zrobić, żeby zadbać o zdrowie na naszych wioskach. Nawiązaliśmy współpracę z jednym z uniwersytetów z Walencji w Hiszpanii i dzięki pomocy Przyjaciół Misji oraz Referatu Misyjnego z Pieniężna, udało się sfinansować pobyt w Boliwii lekarzom i pielęgniarkom.
W minionym czasie jest wiele okazji, aby dziękować Bogu za wszystko, co wydarzyło się w moim życiu osobistym i życiu parafii.
Jeśli chodzi o moje życie, dzięki Bogu nie mogę narzekać na brak sił fizycznych i duchowych do dalszej i gorliwszej posługi duszpasterskiej. W parafii wiele się dzieje i jest wiele rzeczy, którymi chciałbym z Wami się podzielić.
Drodzy Przyjaciele Misji! Serdecznie pozdrawiam Was i Wasze Rodziny. Dziękuję za Wasze modlitwy, jakie zanosicie do Tronu Boga w intencji misji, aby Ewangelia dotarła do każdego zakątka świata. Dziękuję za Waszą troskę i wsparcie w mojej pracy na misji. Codziennie polecam Was i Wasze rodziny Panu Bogu, prosząc o wszelkie błogosławieństwo i opiekę Jego miłości. […]
Drodzy Dobrodzieje Misji! Serdecznie pozdrawiam z Kolumbii! Na początku maja miałem okazję po ponad roku wrócić do Montería, gdzie spędziłem moje pierwsze pięć lat misyjnej pracy w Prowincji Kolumbia-Wenezuela. Chcę Wam przekazać radosną nowinę od tamtejszej wspólnoty: otóż dzięki Waszej ofiarności, w kościele parafii Jesus Obrero, gdzie rozpocząłem pracę misyjną, naprawiono spróchniały i stary dach. […]
Od kiedy podjąłem pracę misyjną w Ukrainie, dużo się dzieje w życiu moim i mojej parafii, którą jest Nowa Uszyca w diecezji kamieńsko-podolskiej. Zanim zasiadłem do pisania tych słów, przeczytałem w nieszporach taki tekst: Niech będzie błogosławiony Bóg i Ojciec naszego Pana Jezusa Chrystusa. On w swoim wielkim miłosierdziu przez powstanie z martwych Jezusa Chrystusa na nowo […]
Od ponad 2 lat misja werbistów w Mandritsara w diecezji Port Berge na Madagaskarze dzięki Bożej Opatrzności i ku naszej wielkiej radości pięknie się rozwija, jeśli chodzi o dzialalność typowo duszpasterską i tworzenie struktur materialnych. Od 7 października 2022 roku funkcjonujemy już jako oficjalna parafia, w której budynek kościoła zastępuje nam jeszcze niewykończona wielka sala […]
Kochani Przyjaciele Dzieła Misyjnego! Chciałbym Was z serca przeprosić za zwłokę z tym kolejnym listem. Ubiegły rok był dosyć ciężki u nas w Murindó nad rzeką Atrato w kolumbijskiej dżungli. Tutejszy region, tzw. Chocó, to drugie na świecie, po indonezyjskiej Sumatrze, miejsce pod względem wielkości opadów deszczu. Pamiętam, jak po święceniach kapłańskich, ponad dekadę temu, […]
Dziś pragnę podzielić się z Wami informacjami, jak na obczyźnie są kultywowane polskie tradycje i zwyczaje bożonarodzeniowe. W Polsce chyba nikt nie wyobraża sobie świąt bez pięknie przystrojonej choinki, śpiewania kolęd, dzielenia się opłatkiem. A dzieci wraz z pojawieniem się pierwszej gwiazdki na niebie czekają na otrzymanie proszonych przez siebie prezentów.
Drodzy Przyjaciele Misji! Serdecznie Was pozdrawiam z Ghany! Jako wieloletni misjonarz, wielokrotnie doświadczyłem wsparcia modlitewnego i materialnego od wielu osób z Polski. Za wszystkie dowody pamięci i wsparcia chciałbym Wam ta droga, dzięki uprzejmości Referatu Misyjnego w Pieniężnie, serdecznie podziękować. Mimo obecnych trudności, nadal wspieracie dzieło misyjne Kościoła, poprzez pomoc w realizacji wielu projektów misyjnych polskich […]
Kiedy słyszymy “Karaiby” to mamy skojarzenia z ładną pogodą, wakacjami. I to jest prawda. Tu jest zawsze gorąco, temperatura nawet w nocy nie spada poniżej 22stopni Celsjusza, zawsze świeci słońce i jest cudownie. Tak jest jednak tylko dla turystów. Mieszkańcy muszą wykonywać nawet dwie prace, by związać koniec z końcem troszcząc się o codzienne utrzymanie. […]
Drodzy Przyjaciele, Dobrodzieje i Współpracownicy misji! Mija już rok od agresywnej napaści Rosji na Ukrainę, choć w zasadzie ta wojna trwa już od 2014 roku. Misjonarze Werbiści od lat 90-tych posługują na Ukrainie – w Wierzbowcu, Strudze i Nowej Uszycy. Od samego początku naszej pracy zajmujemy się przede wszystkim działalnością pastoralną i duszpasterską. Już w […]
Drodzy Przyjaciele Misji! Pozdrawiam serdecznie z Mananjary na Madagaskarze, gdzie kończę moją pięcioletnią posługę w sercu diecezji. Gdy w 2018 roku zostałem mianowany ekonomem diecezji, niektórzy śmiali się, że będę ustawiony do końca życia. Był to piękny czas, kiedy nauczyłem się wielu rzeczy, miałem okazję poznać wielu dobrych ludzi, ale przede wszystkim mogłem z bliska […]
Już pięć lat pomagam w formowaniu Papuasów na misjonarzy. Mimo tego, że Kościół tutaj jest młody i jeszcze potrzebuje misjonarzy z zewnątrz, to w imieniu Chrystusa wysyłamy już Papuasów w świat. Są pełni Ducha i gotowi by świadczyć. A to, wraz z odpowiednim ukierunkowaniem, jest najważniejsze. Obecnie mamy dwóch misjonarzy w Stanach Zjednoczonych i po […]
Pozdrawiam serdecznie w Nowym Roku! Życze Bożego błogosławieństwa i opieki Matki Bożej dla Was, Waszych Rodzin i wszelkich przedsięwzięć, jakie Was czekają w tym roku. W imieniu własnym, Sióstr naszej misji oraz tych wszystkich, do których posłała nas Opatrzność Boża, dziękuję za dotychczasową pomoc i wsparcie dzieła ewangelizacji, które z Bożą pomocą prowadzimy w Nyivé. […]
Pozdrawiam z egzotycznej Papui Nowej Gwinei, gdzie na wybrzeżu lato nigdy się nie kończy, zawsze jest zielono i Boże Narodzenie świętuje się w temperaturze powyżej 30 stopni. Kiedy zmiany w naturalnej aurze są minimalne, nie czyni się przygotowań do następnej pory roku, a tym samym czas jakby płynął wolniej. Stary rok 2022 przeszedł do historii […]
Drodzy Przyjaciele Misji! Kolejny rok dobiega końca i zbliżają się Święta Bożego Narodzenia. Już tradycyjnie chcę Wam opisać coś szczególnego z mojej pracy misyjnej. Od roku jestem na nowej misji, która jest znana z wielu różnych rzeczy. Tym razem trochę więcej czasu poświęcę piaskowi. A cóż specjalnego jest w tym piasku, powie ktoś – przecież […]
Pozdrawiam serdecznie z deszczowej Kostaryki. Z wyjątkowo deszczowej w tym roku. W klimacie tropikalnym, każdy rok ma dwie odrębne pory: suchą i deszczową. W naszym przypadku pora sucha trwa od grudnia do końca kwietnia. Po niej następuje pora deszczowa, czyli od maja do prawie końca roku. Już na początku 2022 roku zapowiadano, że będzie obfitował […]
Żyjemy w czasie, kiedy bardzo szybko dokonują się zmiany na świecie i w życiu człowieka. Od 8 lat pracuję na Łotwie. Przed dwoma laty rozpoczęła się pandemia Covid, która spowodowała zamknięcie ludzi w domach. Każdy kraj odczuł jej skutki, ale najbardziej ucierpiały małe państwa. Na Łotwie upadło dużo firm. Ludzie, myśleli, że gdy skończy się […]
Drodzy Przyjaciele Dzieła Misyjnego! U progu Adwentu zabieram się do napisania kolejnego listu. Dwa miesiące temu wróciłem z urlopu w Polsce, który spędziłem na wypoczynku i odwiedzinach krewnych i znajomych, a także na posłudze duszpasterskiej w zaprzyjaźnionych parafiach. Jak zapewne wiecie, od połowy lutego 2022 roku jestem na nowej Parafii św. Antoniego w Azara. To […]
Drodzy Przyjaciele Misji! Witam wszystkich bardzo serdecznie. Mam nadzieje, że ten trudny i powoli mijający rok, mogliście przeżyć w nadziei, że wojna w Ukrainie w końcu się skończy i ponownie zapanuje upragniony pokój. Ja w tej intencji bardzo często proszę Boga, oczywiście nie zapominając o Was w moich modlitwach. Dziś chciałbym opowiedzieć Wam o pewnej […]
Szczęść Boże, Drodzy Przyjaciele Misji! Pozdrawiam Was serdecznie z gorącego Bandundu, gdzie już na dobre zagościła pora deszczowa. W dzień słońce mocno rozgrzewa atmosferę, a to w efekcie skutkuje mocnymi i ulewnymi deszczami. Po nich, paradoksalnie, ludziom może być zimno, pomimo że jest wciąż 25°C, jeśli wieje wiatr. Ta część Afryki ma zatem jedno zmartwienie […]
Serdeczne pozdrowienia z Boliwii, jednego z najpiękniejszego i chyba najbardziej zróżnicowanych krajów świata. Po prawie ośmioletnim pobycie na wspaniałej placówce w Oruro, na wysokości prawie 4000 metrów n.p.m., po doświadczeniu pracy u księdza biskupa Krzysztofa Białasika SVD i w tamtejszym Caritasie, przyszedł czas na zmianę. Jak to w życiu bywa, zmiany są często dość radykalne […]
Pozdrawiam bardzo serdecznie wszystkich Przyjaciół Misji! Trzy lata temu, 1 czerwca 2019 roku, dostałem wiadomość od mojego najmłodszego brata, że zmarł nasz ojciec. W ciągu paru dni udało mi się kupić bilet i przyleciałem do Polski na pogrzeb i przyspieszony urlop. Moja mama została sama. Praktycznie cały urlop spędziłem z mamą, z wyjątkiem wyjazdu na […]
Przyszedł czas, aby wrócić do Bangladeszu. Prze dwa ostatnie lata czekałem na pozwolenie na pracę w tym kraju, więc kiedy wreszcie wylądowałem w Dhace, moje serce było pełne radości i entuzjazmu, że kolejny raz mogę tu być i zacząć od nowa. Dzień przywitał mnie bardzo “serdecznie”, bo było ponad 37°C. Duchota i duża wilgotność sprawiały, […]
Kochani Dobrodzieje misji! Serdeczne podziękowania za Wasze modlitwy i ofiary na misje. Podczas moich wakacji, po kolejnych czterech latach pracy misyjnej, przekonałem się, że nie zapomnieliście o mnie i o mojej misji na Jamajce. Od pewnego czasu staję przed dylematem, kiedy do kancelarii parafialnej pukają ludzie prosząc o pogrzeb nieochrzczonej osoby. Ci, którzy proszą o […]
Szczęść Boże Wam wszystkim, Przyjaciele z Polski! Gdy zastanawiam się, rozpoczynając pisać ten list, kiedy ostatni raz mieliśmy kontakt, wydaje mi się, że było to mniej więcej dwa lata temu. Jesteśmy daleko od siebie, ale dzięki listom możemy utrzymywać kontakt. Już wcześniej, na początku tego roku kalendarzowego miałem wyrzuty sumienia przez brak czasu czy możliwości […]
Drodzy Przyjaciele i współpracownicy misji! Minął już szmat czasu od mojego ostatniego listu. Dla wielu czas biegnie nieubłaganie szybko, dla mnie natomiast jest on taki sam. Ziemia kreci się z ta sama prędkością, pory roku są te same i chociaż w różnych szerokościach geograficznych wygląda to inaczej, wszystko zależy od nas, jak do tego podchodzimy. […]
Drodzy Przyjaciele Misji, pozdrawiam bardzo serdecznie Was, Wasze Rodziny i bliskich a w sposób szczególny pozdrawiam i dzielę się modlitwą z tymi, którzy przeżywają trudne chwile i doświadczenia. Dziękuję Wasze modlitwy, które zanosicie do Pana w intencji misji i w mojej intencji. Dziękuję w imieniu własnym i wszystkich, z którymi pracuję. Często wspominałem i raz […]
Drodzy Dobrodzieje i Przyjaciele Misji! Serdecznie pozdrawiam z Papui Nowej Gwinei. Po długiej przerwie i pandemii udało nam się wreszcie przylecieć na upragniony odpoczynek do Polski. Dziękuję z całego serca za Wasze modlitwy, cierpienia i ofiary składane na rzecz misji. A jest za co dziękować. W szpitalu na stacji misyjnej w Yampu, gdzie pracuję, zawsze […]
Serdecznie pozdrawiam z Murindó w zachodniej Kolumbii, zalanego od blisko 4 miesięcy przez porę deszczową. Ostatnie miesiące upłynęły mi na wyjazdach do większości z 23 wiosek Parafii św. Bartłomieja Apostoła, aby podjąć tematykę i wyzwania synodalności w dokumentach, jakie zostały nam przekazane do prac we wspólnotach, grupach i dystrykcie. Sporo tego było, a że grupy, […]
Dynamika mojego życia zakonno-misyjnego przez ostatnie dwa lata doprowadziła do zmiany mojego miejsca posługi misyjnej z Angoli na Łotwę, dokąd przyjechałem 25 marca 2022 roku, w uroczystość Zwiastowania Pańskiego. W ten sam dzień o godz. 18.00 koncelebrowałem Mszę świętą wraz z abpem Stankiewczem, Metropolitą Ryskim. Z dnia na dzień zacząłem aklimatyzować się do tutejszego życia […]
Serdecznie pozdrawiam z Kolumbii. Chciałbym podzielić się ciekawym doświadczeniem z pielgrzymki do sanktuarium maryjnego niedaleko Bogoty. W Kolumbii bardzo popularna jest pobożność maryjna. W szczególny sposób Maryja czczona jest w wizerunku Matki Bożej z Góry Karmel, Fatimy i jako Róża Duchowna, którą tutaj nazywa się María Rosa Mística. Właśnie w Kolumbii miałem okazję zapoznać się […]
Po 11 latach posługi duszpasterskiej w parafii św. Antoniego w Colonia Victoria przyszło mi pożegnać się z tamtejszymi wiernymi i z jednego krańca prowincji przenieść się na drugi do Azara. Tutaj przejąłem parafię pod tym samym wezwaniem. Przybyłem do Azara 17 lutego 2022 roku i powoli wgryzam się w rytm miasta i parafii, do której należą 2 kaplice dojazdowe.
Bardzo serdecznie pozdrawiam z Papui Nowej Gwinei! Z okazji Świąt Wielkanocnych życzę Wam wiele zdrowia, pokoju i błogosławieństwa Bożego. Jednocześnie dziękuję za Wasze modlitwy i ofiary. Jak na skromne warunki tutaj ostatni rok był bardzo owocny duchowo dla naszej parafii. Pobłogosławiłem 6 małżeństw i kilka czeka jeszcze w kolejce. Udało nam się zorganizować grupę tzw. […]
Drodzy Przyjaciele Misji i Misjonarzy! Pozdrawiam Was serdecznie z dalekiej Afryki. Z niepokojem śledzimy tragedię wojenną na Ukrainie oraz trudną sytuację Polaków, którzy mimo pogarszającej się sytuacji gospodarczej odważnie i z otwartym sercem przyjmują uchodzące masowo z Ukrainy kobiety i dzieci. Modlimy się za Was wszystkich, prosimy Pana o nawrócenie i o mądrość dla rządzących […]
Drodzy Przyjaciele i Dobrodzieje! Jak naucza Kościół, wszyscy ochrzczeni zostali wezwani przez Jezusa, aby być misjonarzami. Powołanie to możemy realizować w naszym codziennym życiu w różnych wymiarach – poprzez modlitwę, ofiarowanie cierpienia czy zaangażowanie w działalność na rzecz misji. Ważne, aby mieć świadomość i okazywać troskę o Kościół, który posyła misjonarzy, by głosili Ewangelię aż […]
Pozdrowienia ze słonecznego Meksyku! Jestem tu już ponad 2 miesiące i chcę się podzielić z Wami pierwszymi wrażeniami związanymi z moim pobytem i życiem codziennym w tym interesującym i bogatym kraju. Gdy ruszałem z lotniska na Okęciu, 7 grudnia 2021 roku, Polska żegnała mnie mrozem. Meksyk zaś przywitał gorącem, choć i tutaj oficjalnie trwa zima. Jakże bardzo […]
Drodzy Przyjaciele Misji! Tradycyjnym zwyczajem przesyłam Wam najlepsze życzenia radosnych i błogosławionych świat Bożego Narodzenia i szczęśliwego Nowego Roku, oby już bez pandemii Covid-19. Dziękuję za wsparcie duchowe oraz materialne, które dotarło tu w formie kontenerów z wyposażeniem dla różnych projektów prowadzonych przez nas i przez siostry Misjonarki Służebniczki Ducha Świetego. Za pośrednictwem Referatu Misyjnego […]
Gdy pierwszy raz przyleciałem do Meksyku i zamieszkałem w nowicjacie w Oaxaca, dziwiły mnie częste zgromadzenia na tamtejszym cmentarzu, organizowane niejednokrotnie w towarzystwie orkiestry dętej. Czasami nawet mieliśmy problemy na porannych modlitwach, bo zamiast medytować teksty biblijne, byliśmy poniekąd zmuszani do słuchania skocznych kompozycji instrumentów dętych, rozbrzmiewających na całą okolicę. Owe ceremonie towarzyszyły nam przez […]
W parafii Jesus Obrero w Montería na kolumbijskim wybrzeżu Morza Karaibskiego, gdzie do 1 marca 2021 roku pracowałem przez sześć ostatnich lat, życie pastoralne dopiero zaczyna się budzić. Zakażeń niewiele, wracają do pracy grupy parafialne, mamy coraz więcej wyjść na zewnątrz z Biblią w rękach i w sercu. Kłopot w tym, że wspólnota parafialna zaczyna […]
Pozdrawiam z dalekiej i różnobarwnej Papui Nowej Gwinei. W tym roku jest ona jeszcze bardziej radosna i kolorowa, bo obchodziliśmy tutaj 125. rocznicę posługi misyjnej werbistów. Chociaż koronawirus ograniczył w pewnej mierze rozmach uroczystości, to ciągle były one głębokie i ubogacające. Jedynym gościem z zagranicy był Generał naszego Zgromadzenia, o. Paulus Budi Kleden SVD, któremu udało się przylecieć z Rzymu.
Kiedy w 2016 roku rozpoczęłam pracę w St. Joseph Clinic w 2016, mieliśmy samochód przystosowany do przewozu chorych. Nie była to prawdziwa karetka, a jedynie samochód osobowy. Składaliśmy tylne siedzenia, by można było położyć materac dla chorego. Nie było to idealne rozwiązanie, ale jakoś spełniało swoją rolę. W październiku 2018 roku, w czasie przejazdu z chorym do pobliskiego szpitala, uderzył w nas minibus, jadący z przeciwnej strony.
Niepokoimy się, że gnijące przy dużej wilgotności części platformy mogą się zawalić. Trzeba też wymienić konstrukcję pali podtrzymujących dom, bowiem co kilka miesięcy rzeka wylewa i drewniane pale szybko się niszczą. Nasza aktualna plebania stopniowo staje się ruiną, która potrzebuje szybkiego działania i generalnej modernizacji.
Pomoc finansowa, o którą prosiłem i którą otrzymałem, miała wystarczyć na położenie nowego i solidnego dachu na miejscu tego, który od początku był źle położony i po raz kolejny został uszkodzony przez wicher. I faktycznie Wasza pomoc wystarczyła na realizacje tego projektu, ale osiągniecie sukcesu kosztowało nas wiele nerwów i przede wszystkim dużo cierpliwości.
Życie Kościoła na Filipinach powoli wraca do normalności. Po okresie „zamkniętych kościołów” obudziło się życie. Ludzie z radością i gorliwością wracają i uczestniczą we Mszy św. Wygląda to tak, jakby cały czas byli gotowi na powrót do pełnego życia wspólnoty wierzących. Pandemia nie zabiła w nich ducha pragnienia i potrzeby osobistego spotkania się z Bogiem i spożywania Jego Ciała w Eucharystii.
Moje zaangażowanie w dzieło misyjne polega głównie na pracy formacyjnej w Wyższym Seminarium Duchownym w Ledalero na wyspie Flores w Indonezji. Tutaj odbyłem kurs językowy, tutaj sprawowałem Eucharystię dla kleryków, sióstr, świeckich, a także studentów. Pierwszy rok był poświęcony głównie na doskonalenie języka indonezyjskiego. Następnie uczyłem języka łacińskiego, a także prowadziłem wykład „Wprowadzenie do Teologii”.
Madagaskar to ogromna wyspa i kraj położony u południowo-wschodnich wybrzeży Afryki na Oceanie Indyjskim. Geograficznie jest połączony z kontynentem afrykańskim, od którego jest oddzielony Kanałem Mozambickim. Jest to piąta co do wielkości wyspa na świecie. Madagaskar jest długi na 1580 km, szeroki na 580 km i zajmuje powierzchnię 587 tys. km2.
U Was już od kilkunastu dni wiosna. Natomiast u nas nastala jesień. Dni zaczynaja się coraz krótsze, a pogoda jest w kratkę. A nawet przeplatana, bowiem po kilku pięknych słonecznych dniach nagle wszystko się zmienia: chmury, deszcz i burza. Taka jest cała jesień w Misiones na północnym-wschodzie Argentyny.
Drodzy Dobrodzieje Misji, pozdrawiam Was ciepło z Madang w Papui Nowej Gwinei. Słyszałem, że do Polski przylatują pierwsze bociany, kwitną pierwsze wiosenne kwiaty, cała przyroda radośnie budzi się do życia. Choć w tropiku mieszkam już 23 lata, słysząc o wiośnie w Polsce cichutka nuta tęsknoty budzi się w sercu. Tutaj, w nowej ojczyźnie, kadego dnia […]
Piszę do Was kolejny list, żebyśmy o sobie nie zapomnieli. My o Was, naszych Przyjaciołach i Dobrodziejach z Polski i Wy o nas, naszej misji w Boliwii. Na samym początku przekazuje Wam bardzo serdeczne pozdrowienia od całej naszej parafii i naszych wspólnot, które zawsze modlą się za Was i wspominają, ile mogliśmy zrobić dzięki Waszej […]
Pozdrawiam serdecznie z Mananjary na Madagaskarze. Wiem, że ostatnio nie odzywałem sie zbyt często, ale epidemia światowa i różne mniej lub bardziej dziwne zakazy i obostrzenia, bardzo pozmieniały moje (zresztą nas wszystkich) plany. Mam świadomość, że nie jestem sam, ale mam całe zaplecze ludzi dobrej woli, którzy się za mnie modlą i mnie wspomagają niosąc […]
Drodzy Dobrodzieje i Przyjaciele misji! Moi Przełożeni z Pieniężna od lat wyzywają mnie i napominają, bym dał znak życia i napisał słowo podziękowania za Waszą pamięć i modlitwy. To, że milczę nie znaczy, że o Was zapomniałem. Pamiętam, dziękuję i modlę się. Pisanie nie jest jednak moją silną stroną. Wolę trzymać w ręku jakieś narzędzie […]
Witajcie, Drodzy Przyjaciele Misji! Trudno jest wyobrazić sobie święta Bożego Narodzenia bez choinki, wieczerzy wigilijnej, pasterki, tradycyjnej szopki. Jednak nie wszędzie na świecie wygląda to tak samo, co jest nam łatwo zrozumieć mając na uwadze różnice kulturowe. Dla misjonarza pracującego z dala od Polski jest to normalne zjawisko, z którym musi zmierzyć się każdego roku. […]
Drodzy Przyjaciele Misji! Bardzo dziękuję za wsparcie pięknego dzieła, którego doświadczamy wśród uchodźców z Sudanu Południowego w Ugandzie. Jak wiecie, od dłuższego czasu przebywamy wraz z o. Wojciechem Pawłowskim SVD na południu Ugandy, gdzie posługujemy w Bidibidi, jednym z największych obozów dla uchodźców na świecie. Nasza misja nie byłaby możliwa bez wsparcia Rodziny Arnoldowej i […]
Serdecznie pozdrawiam z Saboba. Jest u nas obecnie pora sucha i czas tak zwanego Harmatanu, gdy w powietrzu utrzymują się chmury kurzu. Czasami aż się nie chce sprzątać pokoju, no bo i tak za minutę będzie zakurzony. Harmatan jest tutaj również okresem, którym odmierza się upływający czas. Odlicza się, co się stało od jednego Harmatanu […]
Drodzy Przyjaciele Misji! Bardzo i serdecznie dziękuje za pomoc finansową, dzięki której mogłem kupić 5 motorów dla katechetów. Pracuję w diecezji Dundo na północy Angoli, która obejmuje teren 103 tys. km2, czyli mniej więcej 1/3 terytorium Polski. Jest to nowa diecezja, w 2021 roku będziemy obchodzić 20-lecie jej istnienia. Zamieszkuje ją około miliona osób, w […]
Pozdrawiam serdecznie z Zambii. W tym liście chciałabym wyrazić ogromną wdzięczność za Wasze wsparcie. Dziękuję w imieniu swoim, młodych ludzi z Youth Alive, jak i tych, którym posługujemy. Do naszego działania i realizacji projektów potrzebowaliśmy nowego samochodu. Zwróciliśmy się z prośbą do Was, drodzy kierowcy i Przyjaciele Misji i nie zawiedliśmy się. Z całego serca […]
Kochani Przyjaciele Misji! Minął już rok na nowej misji w Oruro, więc jest okazja, by spojrzeć na to wszystko, co było moim udziałem w tym niełatwym dla nas wszystkich czasie. Otwierając nową wspólnotę, miałyśmy dużo zapału, planów, marzeń. Miałyśmy pracować z migrantami, studentami, niepełnosprawnymi itp. Jednak rozpoczęła się pandemia i trzeba było zmienić plany, by […]
Kochani Przyjaciele Misji! Pozdrawiam bardzo serdecznie w Nowym Roku życząc zarazem, by Pan Bóg obdarzył Was wszelkim błogosławieństwem, przede wszystkim łaską zdrowia, pokoju i wszelkiej pomyślności w życiu rodzinnym, zawodowym i duchowym! Niech Najświętsza Maryja Panna nieustannie Was prowadzi i oręduje za Wami, a Święty Józef, patron tego Roku, niech opiekuje się Wami i chroni […]
Drodzy przyjaciele misji! Pozdrawiam Was z Zimbabwe. Kraj ten potrzebuje dużo modlitwy i pomocy dobrych ludzi. My też jesteśmy w czasie koronawirusa, więc wszystko jest ograniczone. Ja spędziłem moje święta w pracy w szpitalu misyjnym St. Annes Brunapeg. Pacjentów nie było wielu, ale zawsze ktoś przyszedł. O godz. 17.00 mieliśmy Mszę wigilijną z chrztem. Zaczęła […]
Drodzy Przyjaciele Misji! Pozdrawiam z Papui Nowej Gwinei. Rok 2020 przyniósł zmiany, jakich nikt się nie mógł spodziewać i nie był w stanie przewidzieć. Koronawirus pojawił się nagle i zmienił nie tylko nasze myślenie i przyzwyczajenia, ale też funkcjonowanie życia wspólnotowego, rodzinnego i zawodowego. Chociaż Papua Nowa Gwinea nie ucierpiała tak bardzo z powodu zachorowań […]
Z niepokojem śledzimy wiadomości o szerzeniu się wirusa na całym świecie. W Papui mieliśmy restrykcje związane z wirusem pod koniec marca i w kwietniu 2020 roku. Od czerwca nie ma prawie żadnych ograniczeń oprócz wyjazdów za granicę i przyjazdów z zagranicy. Jak dotąd [list datowany jest na 21 grudnia 2020 roku – przyp. red.] mieliśmy […]
Po 25 latach pracy pastoralnej na różnych placówkach misyjnych w głębi kraju, wolą przełożonych zostałem przeniesiony do Kinszasy, stolicy Konga. Poproszony zostałem o objęcie funkcji rektora w naszym seminarium. Trudno mi było pożegnać się z pracą na parafii, z ludźmi, z którymi przez długie lata współpracowałem, zwłaszcza parafię w Bandundu, gdzie pracowałem przez ostatnie 15 lat.
Boże Narodzenie jest już blisko. Chrystus chce się narodzić w naszych domach, w sercach, życiu, pracy, myślach, czynach, rodzinie, chorobie koronawirusa, w walce z tą chorobą, w zwycięstwie z wirusem, w spotkaniu ze zdrowiem, w naszej radości i smutku oraz starości. Chce iść z nami przez życie, abyśmy razem mogli dojść do nieba i być […]
Od wprowadzenia kwarantanny i aż do 22 maja, praktycznie rzecz biorąc przez dwa miesiące, we wszystkich parafiach Argentyny nie było żadnej działalności duszpasterskiej. Na mocy dekretu prezydenta zamknięte zostały kościoły. Nie można było odprawiać Mszy św. ani sprawować sakramentów z udziałem wiernych. Nawet odwołana została katecheza dzieci i młodzieży, odpusty i wszelkie inne zajęcia duszpasterskie.
Gdy werbiści zakładali w Meksyku swoje pierwsze placówki był to w Ameryce Łacińskiej czas, gdy tak zwana teologia wyzwolenia przeżywała wielki rozkwit. Była ona skierowana do ludzi biednych, a misjonarze by zbliżyć się do nich, musieli stopniowo przystosować się do życia w innym społeczeństwie. Najważniejszym zadaniem było wprowadzenie i przybliżenie Ewangelii do kultury ludzi biednych. […]
Drodzy Dobrodzieje i Przyjaciele Misji! Powoli kończy się rok znaczących zmian globalnych, jakie wywołał wirus Covid-19 i ogólnoświatowa pandemia. Na styczniowym spotkaniu współbraci werbistów z prowincji kolumbijskiej nikt z nas tu nie przypuszczał, że określone tam postulaty i plany na ten rok poświęcony Biblii będą miały taki obrót. Plany zmian personalnych na parafiach zostały odłożone […]
Bardzo serdecznie Was wszystkich pozdrawiam mojej nowej misji Kpalimé w Togo. Przyznam, że sporo czasu minęło od mojego ostatniego listu i za tę ciszę z mojej strony szczerze przepraszam. Sporo się w tym czasie wydarzyło. W 2014 roku, po siedmiu latach pracy w Beninie, zostałem mianowany Sekretarzem ds. Misji w naszej Prowincji Togo-Benin, a co […]
Drodzy Przyjaciele Misji! Upłynęło już sporo czasu, kiedy do Was ostatnio pisałem. Piszę, by wyrazić wdzięczność za Wasze modlitwy i wsparcie. Ale także, by podziękować Panu, który daje siłę, by iść dalej oraz by dać świadectwo Jego łaski. To już piąty rok jak skupiłem się na prowadzeniu szkoły medycznej. W tym roku wydział medyczny będzie […]
Pozdrawiam wszystkich z mojej nowej misji w prowincji Meksyk-Kuba, do której zostałem skierowany na moją prośbę po ośmioletniej pracy w prowincji niemieckiej, a ostatnio po pięcioletniej pracy duszpasterskiej w Dreźnie we wschodnich Niemczech. W tej chwili jestem w Meksyku i przygotowuję się do pracy na Kubie. Zdecydowałem się na pracę misyjną na Kubie głównie ze […]
Kochani Przyjaciele Misji! Z radością pozdrawiam Was wszystkich po długim milczeniu. Przez ostatnie lata w moim życiu i pracy misyjnej wydarzyło się wiele. Po śmierci mojego ojca, pracowałem przez pewien czas w Parafii Matki Bożej Bolesnej w Nysie. Pobyt w rodzinnym domu w Gorzowie Wielkopolskim, pomimo bólu rozstania mnie, „starego” misjonarza, umocnił i przywrócił siły, […]
Drodzy Przyjaciele Misji! Od 1991 roku pracuję w Chile, który mógłbym nazwać krajem wielu skrajności. Geograficznej, no bo to kraj długi i wąski, od Pustyni Atacama aż po Arktykę, ekonomicznej, mając na uwadze przepaść między najbogatszymi i najbiedniejszymi, skończywszy na skrajności religijnej, bo kraj, który do niedawna nazywano katolickim ma według ostatnich danych 45% katolików […]
Drodzy Przyjaciele i Dobrodzieje Misji! Bardzo serdecznie pozdrawiam Was z Buenos Aires. Piszę do Was w szczególnym momencie, w Niedzielę Misyjną, która w Argentynie jest obchodzona o tydzień wcześniej niż w całym Kościele Powszechnym. Powodem tej modyfikacji jest Dzień Matki, przypadający tu w trzecią niedzielę października. W tym roku łączy nas motto zaczerpnięte z Księgi […]
Pozdrawiam serdecznie z Zambii. Nazywam się s. Agnieszka Kobiałka i jestem członkinią zgromadzenia misyjnego Sióstr Służebnic Ducha Świętego. Przebywam w Afryce od 2016 roku. Jestem ciągle u początku drogi do zrozumienia kultury afrykańskiej. Jest mi dane być tutaj, gdy zmienia się ona bardzo szybko. Ufam, że Zambia i jej młode pokolenie nie zatraci swej różnorodności […]
Gdzieś na peryferiach Afryki Zachodniej, w miejscu bliżej nieznanym mediom, przeszedł potężny wicher. Dzięki Bogu obyło się bez ofiar śmiertelnych, lecz padło wiele glinianych domków oraz poważnie uszkodzony został dach wioskowej kaplicy. Owym miejscem na ziemi jest środkowa część Togo, a konkretnie wioska Kagniagbara będąca jedną z głównych stacji bocznych werbistowskiej parafii w Tindjassé. To […]
6 lat kapłaństwa to nie rekord Guinness’a, kiedy spojrzy się na współbraci przeżywających swój złoty, czy nawet diamentowy jubileusz. Niemniej jestem wdzięczny Bogu, bo w tym krótkim czasie posługi pozwolił doświadczyć mi bardzo wiele. Dzisiaj odnajduje się w słowach Pana Jezusa, który zwrócił się do człowieka chcącego pójść za Nim: „Lisy mają nory i ptaki […]
Kochani Przyjaciele Misji! W tym trudnym czasie pandemii pozdrawiam z naszej misji w Oruro. Jak już pewnie wiecie, nasze Zgromadzenie otwarło nową misję w diecezji Oruro w Boliwii. Jest nas we wspólnocie trójka. Każda z nas miała być odpowiedzialna za inne duszpasterstwo, ale pandemia i kwarantanna zmieniły nasze plany. Tak wiec staramy się odpowiedzieć na […]
Drodzy Dobrodzieje Misji! Właśnie mija 36 lat mojej posługi kapłańskiej, z czego 98% z niej spędziłem na Papui Nowej Gwinei. Prawdę mówiąc czasami myślę, czy jestem bardziej Polakiem czy Papuasem. Cała moja posługa była możliwa dzięki Waszemu wsparciu modlitewnemu i finansowemu. Pragnę za nie bardzo i serdecznie podziękować. Niech Dobry Pan wynagrodzi Wam wszelkie ofiary. 36 lat […]
Serdecznie Was pozdrawiam i życzę wiele zdrowia i mocy Ducha Św., szczególnie w tym czasie koronawirusa. Dzieją się rzeczy dziwne na naszych oczach. Świat zatrzymał się w miejscu. Stało się coś, co nie mieściło się w najbardziej rozbujałej wyobraźni człowieka. Świat nie tylko zatrzymał się w miejscu, ale zamknął całe społeczeństwa w granicach państw, miast, […]
Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus. Piszę do Was już drugi list o mojej pracy misyjnej, ale rozpoczynam go w ten sam sposób – chwaląc Boga, bo to On jest początkiem, końcem i motywacją w życiu każdego misjonarza. Na samym początku pozdrawiam Was wszystkich – przyjaciół i dobrodziejów dzieła misyjnego. Tym razem moje pozdrowienia płyną z […]
Ślę gorące pozdrowienia z arktycznej Alaski! Nadchodzi wiosna. Sporo zajęło mi czasu żeby zebrać kilka myśli i ułożyć w list. Czasami tak bywa, mówię to bez usprawiedliwienia i wymówek. Czuję moje zobowiązanie wobec Was, żeby od czasu do czasu dać o sobie znać. Powszechny dostęp do mediów, Internet oraz inne formy szybkiego komunikowania się sprawiają, […]
Pozdrawiam z Papui Nowej Gwinei. Zbliżają się Święta Wielkanocne, a my tutaj w PNG nie wiemy, czy będziemy w stanie obchodzić je uroczyście i radośnie, jak to było co roku, we wspólnotach parafialnych i domowych. Wszystko jest teraz pozamykane: kościoły, szkoły, uczelnie, a nawet część sklepów. Chociaż nie odkryto jeszcze przypadku zarażenia koronawirusem w PNG […]
Wszechmogący, wieczny Boże, chcąc dać rodzajowi ludzkiemu przykład pokory do naśladowania, sprawiłeś, że nasz Zbawiciel przyjął ciało i poniósł śmierć na krzyżu; dozwól łaskawie, abyśmy pojęli naukę płynąca z Jego męki i zasłużyli na udział w Jego zmartwychwstaniu. Przez Pana naszego Jezusa Chrystusa. Amen. Drodzy Przyjaciele dzieła misyjnego! Na kilka dni przed rozpoczęciem Wielkiego Tygodnia […]
Pozdrawiam serdecznie z Tambowa w Rosji. Jest obecnie połowa stycznia 2018 roku. Napięty i pracowity czas Bożego Narodzenie u katolików i u prawosławnych minął. Podwójny Nowy Rok, pierwszy 1 stycznia, jak i drugi 14 stycznia, też minęły. Okres Bożego Narodzenia był dla naszej parafii pełen miłych niespodzianek. Wcześniej zwracałem się o pomoc w zakupie ornatów […]