Pozdrawiam serdecznie z Tambowa w Rosji. Jest obecnie połowa stycznia 2018 roku. Napięty i pracowity czas Bożego Narodzenie u katolików i u prawosławnych minął. Podwójny Nowy Rok, pierwszy 1 stycznia, jak i drugi 14 stycznia, też minęły.

Okres Bożego Narodzenia był dla naszej parafii pełen miłych niespodzianek. Wcześniej zwracałem się o pomoc w zakupie ornatów dla naszej parafii i zostały one nam podarowane przez dobrodziejów. Właśnie W Boże Narodzenie pierwszy raz odprawialiśmy w nich Mszę Świętą. Był to okres kiedy wraz z całą parafią modliliśmy się za wszystkich naszych dobrodziejów z Polski.

Nasz kościół jest w ciągłym remoncie. W zimie przenieśliśmy się z pracami do środka, dlatego Msze Święte odprawiamy w niewielkim pokoiku domu parafialnego. Niedzielne Msze Święte odprawiane są zawsze w kościele.

Jest jeszcze jedna rzecz używana podczas Mszy Świętej, której niestety nie ma w naszym kościele. Jest to gong. Dlatego zwracam się z ogromną prośbą do Was, Dobrodzieje naszej Parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Tambowie, o pomoc w jego zakupie.  Dźwięk gongu podczas przeistoczenia pomoże parafianom w głębszym przeżyciu liturgii.

W połowinie stycznia odwiedził nas z pasterską wizytą ks. bp Klemens Pikiel, ordynariusz naszej diecezji, z pochodzenia Niemiec. Jakaż była jego radość i zdziwienie, kiedy w zakrystii powiedziałem, że właśnie ubiera się w polski ornat.

– Skąd w Rosji znalazł się polski ornat? – zapytał. I jeszcze większe było jego zdziwienie, kiedy powiedziałem, że ornaty zostały podarowane naszej parafii przez dobrodziejów z Polski. Powiedział, że musimy się modlić za wszystkich naszych dobrodziejów, którzy otaczają nas pomocą materialną i duchowną.

Okres Bożego Narodzenia jest to czas, kiedy odbywają się wizyty duszpasterskie u naszych parafian. Nie jest to jeszcze przyjęte przez wszystkich, ale z roku na rok zwiększa się liczba parafian, którzy zapraszają księdza, aby poświęcił ich dom.

Pod koniec stycznia udałem się do Moskwy, aby odebrać relikwie świętych, podarowane nam poprzez instytucję zajmującą się pomocą humanitarną. Historia z tymi relikwiami zaczęła się w minionym roku. Odwiedzając katolicką parafię w Woronieżu, którą prowadzą ojcowie kapucyni, spotkałem tam pana Fiodora, który pracuje w tej instytucji i zajmuje się przekazywaniem relikwii. Otrzymałem od niego listę relikwii, które są do przekazania. Wraz z naszym proboszczem wybraliśmy kilku świętych i po pewnym czasie otrzymałem informację, aby przyjechać i odebrać relikwie św. Franciszka Ksawerego, Marii Goretti, Piusa X, Karola Luangi.

Wszelką działalność duszpasterską naszej Parafii Podwyższenia Krzyża Świętego, wszystkich księży i siostry zakonne, byłych, obecnych i przyszłych parafian, polecam Waszym modlitwom. Nasz parafia zapewnia o modlitwie za Was wszystkich!

o. Łukasz Chrunik SVD,
Tambow, Rosja