Żyjemy w czasie, kiedy bardzo szybko dokonują się zmiany na świecie i w życiu człowieka. Od 8 lat pracuję na Łotwie. Przed dwoma laty rozpoczęła się pandemia Covid, która spowodowała zamknięcie ludzi w domach. Każdy kraj odczuł jej skutki, ale najbardziej ucierpiały małe państwa.

Na Łotwie upadło dużo firm. Ludzie, myśleli, że gdy skończy się pandemia, życie powróci do normy. Jednak rozpoczęła się wojna na Ukrainie.

W Łotyszach cały czas jest bojaźń przed powrotem Rosji do Rygi. Rosjanie zawsze uważali, że ziemia Łotyszów to teren Rosji. Przed 30 laty Łotwa stanowiła republikę Związku Radzieckiego. W czasie zaborów ziemie łotewskie należały do Cesarstwa Rosyjskiego przez 200 lat. Większość budynków, jaka pozostała z dawnych czasów, została zbudowana przez Rosjan, w tym elektrownie wodne. Przed 5 laty eksperci twierdzili, że Rosji potrzeba 72 godzin, by zająć całą Łotwę. Teraz oczywiście to nie będzie takie proste. 

Społeczeństwo odczuwa skutki Covidu i wojny na Ukrainie. W kraju panuje duża inflacja, coraz większe bezrobocie, rodziny wyjeżdżają za granicę. 

Każdego dnia ludzie otrzymują informację, że będą wyższe ceny oraz że trzeba żyć oszczędniej i mniej zużywać prądu i gazu. Trzeba pamiętać, że na Łotwie w czasie jesiennym jest dużo dni pochmurnych i szarych. Powoduje to zamykanie się wielu ludzi w swoim pokoju oraz depresję.

O. Tomasz Dudziuk SVD w Limbaxi w czasie wizytacji abpa Zbigniewa Stankiewicza, metropolity ryskiego (fot. archiwum autora)

Nasze parafie także odczuwają podwyżki prądu i gazu. Ludzi w kościołach pozostała garstka. Inni albo nie mają czasu albo sił, aby dojść do kościoła. Nie jest łatwo opłacić wszystkie rachunki. Jednak nie rozpaczamy!

Podczas Covidu było więcej czasu, który spędzaliśmy w domach, a ja ten czas spędzałem w kościele. W tym czasie rozpoczęliśmy ocieplanie dachu świątyni. Po 2 latach udało nam się ocieplić 95% dachu, taż że obecnie warstwa waty lub waty z styropianem ma grubość ponad 25 cm. Można powiedzieć, że budynek kościoła jest dobrze docieplony. Ten remont wykonaliśmy wspólnie z parafianami. Fundusze na materiały otrzymaliśmy głównie od wiernych naszej parafii w Limbaxi. Przed 3 laty, dzięki Waszej pomocy, drodzy Dobrodzieje, wymieniliśmy wszystkie okna w kościele. Te remonty sprawiły, że zużywamy o wiele mniej energii na ogrzanie kościoła i pomieszczeń parafialnych.

Dzięki Waszym ofiarom, przekazywanym na mój patronat misyjny oraz werbistowskim darczyńcom z Niemiec, obok kościoła postawiliśmy panele słoneczne. Tym samym zmniejszyły się wydatki na prąd i gaz. 

Przez liczne ograniczenie w czasie Covidu najbardziej w ostatnim czasie ucierpiało duszpasterstwo w naszych parafiach. Drastycznie spadła liczba ludzi w kościele w czasie Mszy św., nie mówiąc już o Kręgu Biblijnym lub katechezie dorosłych. Jednak powoli wychodzimy z kryzysu i powoli też zwiększa się liczba wiernych w naszym kościele. 

Za Wasze ofiary i modlitwę w mojej intencji z serca dziękuję. Niech Pan Wam błogosławi!

o. Tomasz Dudziuk SVD
Limbaxi, Łotwa

O. Tomasz Dudziuk SVD podczas święto parafii w Salacgriva (fot. archiwum autora)