Kochani Przyjaciele Misji! Moc pozdrowień z Togo!

Jak co roku w październiku przeżywamy tydzień misyjny, czyli czas, w którym w sposób bardziej intensywny myślimy o krajach misyjnych i misjonarzach. W Togo nasze Zgromadzenie zajmuje się ewangelizacją poprzez służbę zdrowia i edukację. Mamy szkoły i ośrodki zdrowia na sześciu placówkach misyjnych rozsianych po całym kraju. Angażujemy się także w pracę socjalną. Odpowiadając na potrzeby danego środowiska wspieramy rozwój lokalnych infrastruktur i promocje różnych dziedzin życia, zwłaszcza wsparcie dla kobiet, które dźwigają większość odpowiedzialności za dom i dzieci. Pomagamy w edukacji dzieci poprzez adopcje serca.

Nyivé, moja obecna placówka misyjna, jest wioskę pięknie usytuowaną w górach, 20 km od miasta Kpalimé na południu kraju. Klimat jest tutaj przyjazny, ponieważ deszcze padają przez cały rok.

Siostra Antoneta Taneo z Indonezji z katechumenami w naszej stołówce (fot. Aldona Wysocka SSpS)

Placówka istnieje od dwóch lat. Od początku zajęłyśmy się najpilniejszymi potrzebami miejscowej ludności. Prowadzimy tutaj ośrodek zdrowia Świętego Arnolda Janssena, pod który podlegają okoliczne wioski. Ludność naszej strefy sanitarnej szacuje się na ok. 12 tys. osób.

Ośrodek oferuje podstawowe usługi zdrowotne, w oddziałach medycyny ogólnej, pediatrii i na porodówce. Dobrze wyposażone laboratorium wspomaga leczenie. Apteka jest regularnie zaopatrywana w leki dobrej jakości, konieczne do leczenia na miejscu. W ramach usług świadczonych na porodówce, kobiety ciężarne odbywają okresowe badania, konieczne leczenia i porody. W zakres działań porodówki, wchodzą także badania kontrolne matki i dziecka, a także podstawowe szczepienia noworodków.

Dzięki dobremu wyposażeniu oraz wykwalifikowanemu personelowi (dyplomowany pielęgniarz, technik laboratoryjny, akuszerka oraz okresowo lekarz), stopniowo zdobywamy zaufanie chorych i w ten sposób przybywa nam pacjentów. W Togo leczenia są odpłatne, ponieważ system ubezpieczeń zdrowotnych nie funkcjonuje. Jest to wielka trudność zarówno dla chorych, jak i dla nas. Chorzy musza płacić za wszelkie leczenia, a ośrodek zdrowia podejmować wszelkie starania, aby zarobić na wypłaty pracowników, zakup leków i utrzymanie infrastruktury.

Akuszerka robi badanie ciężarnej kobiecie (fot. Aldona Wysocka SSpS)

W porównaniu z innymi ośrodkami zdrowia oferowane u nas badania, leki i konsultacje są znacznie tańsze. Taka polityka jest konieczna, gdyż nasza misja znajduje się w niewielkiej wiosce. Okoliczni mieszkańcy uprawiają ziemię, która jest źródłem utrzymania i pokrycia wszelkich innych kosztów: szkoły, leczenia, wyżywienia, ubrania, higieny.

Od początku naszej dzałalności przygotowujemy mączki dla noworodków i niedożywionych dzieci. Są one mieszanką ziaren kukurydzy, ryżu, orzeszków ziemnych i soi, które się praży, mieli na drobno i przygotowuje pożywne kleiki.  Mączki te oferujemy również starszym ludziom, którzy często borykają się z wrzodami żołądka i potrzebują bogatszego pożywienia niż najbardziej popularna tutaj kukurydza i maniok. 

Dotychczas nie sprowadzaliśmy do naszej apteki mleka w proszku, ponieważ jest ono drogie i w wiosce nie byłoby chętnych na zakup. Z doświadczenia wiemy jednak, że mleko jest bardzo wielką pomocą dla matek, które nie mają dosyć pokarmu. Dlatego chętnie skorzystamy z oferowanej pomocy, jaką jest przekazanie środków pieniężnych na zakup mleka dla niedożywionych i chorych noworodków oraz starszych dzieci. Myśle, że w praktyce będzie można dodawać do mieszanki mączek trochę mleka w proszku, aby je wzbogacić w składniki żywieniowe.

Dziękuję w imieniu wspólnoty sióstr i naszych podopiecznych za wielkie serce, modlitwę i wszelkie wsparcie. Wasze ofiary i modlitwy sprawiają, że nasze dzieci będą mogły się dobrze i zdrowo rozwijać. Z naszej strony zapewniam o modlitwie i wdzięcznej pamięci. Zostańcie z Bogiem!

Aldona Wysocka SSpS
Nyivé, Togo