Serdecznie pozdrawiam z Kolumbii. Chciałbym podzielić się ciekawym doświadczeniem z pielgrzymki do sanktuarium maryjnego niedaleko Bogoty. 

W Kolumbii bardzo popularna jest pobożność maryjna. W szczególny sposób Maryja czczona jest w wizerunku Matki Bożej z Góry Karmel, Fatimy i jako Róża Duchowna, którą tutaj nazywa się María Rosa Mística.

Właśnie w Kolumbii miałem okazję zapoznać się bliżej z maryjną pobożnością, wyrażoną w wizerunku i modlitwach do Matki Bożej Róży Duchownej. Okazuje się, że w całym kraju jest sporo parafii gdzie czczona jest Róża Duchowna, która nawet ma swoje sanktuarium w małej miejscowości Tenjo niedaleko Bogoty.

Pewnego razu, wykorzystując pobyt w Bogocie, postanowiłem, że w ramach osobistej pielgrzymki nawiedzę to sanktuarium. Zaraz po przybyciu na miejsce poczułem się bardzo pozytywnie zaskoczony. Moim oczom ukazała się nie wielka świątynia i tłumy pielgrzymów, a mała kaplica, położona obok domu rodzinnego, na terenie ranczo otoczonego wysokim murem. Zaraz po wejściu do kaplicy moim oczom ukazał się piękny widok: za ołtarzem głównym rozciągał się widok andyjskich gór.

Kaplica w Tenjo, sanktuarium Matki Bożej Róży Duchownej (fot. Przemysław Szumacher SVD)

W kaplicy znajdowały się aż trzy figury Matki Bożej. Po prawej stronie ołtarza dwie figury sporych rozmiarów, natomiast trzecia figura, z piękną oprawą w kształcie serca, została przyniesiona później przez panią Luisę – kustosza sanktuarium. Wszystkie trzy figury przedstawiają Maryję jako Różę Duchowną. Jedna z figur ukazuje Maryję z trzema mieczami wbitymi w pierś, natomiast pozostałe dwie, zamiast mieczy mają róże w różnych kolorach.

W kaplicy miałem okazję posłuchać Luisę, która mieszka na terenie tego sanktuarium. Usłyszałem od niej o znaczeniu i przesłaniu Róży Duchownej. Wytłumaczyła mi, że miecze na jednym z wizerunków Róży Duchownej mają przedstawiać cierpienia Matki Bożej spowodowane grzechami osób duchownych. Pierwszy z mieczy oznacza grzechy osób, które z własnej winy opuszczają stan zakonny lub kapłański i wybierają grzeszne życie odrzucając drogę nawrócenia. Drugi miecz obrazuje życie w grzechu ciężkim kapłanów i osób zakonnych, natomiast trzeci to cierpienie Maryi spowodowane przez osoby, które opuściły stan kapłański lub zakonny i przemienili się we wrogów Kościoła.

Kiedy patrzyłem na ten kontrowersyjny jak dla mnie wizerunek Matki Boga i naszej Matki zrozumiałem, jak bardzo aktualne jest to przesłanie dzisiaj i jak bardzo ja sam muszę dbać o świętość życia zakonnego i kapłańskiego, do którego powołał mnie Pan. Słowa Symeona skierowane do Maryi  „Twoją duszę miecz przeniknie” nie odnoszą się tylko i wyłącznie do cierpienia spod krzyża. Jako kapłani i zakonnicy jesteśmy wezwani do pokornego życia modlitwą i posługiwania Słowu Bożemu.

Jedna z figur w Tenjo (fot. Przemysław Szumacher SVD)

Pozostałe dwie figury Róży Duchownej, jak wspomniałem, mają trzy róże. Znaczenie tych róż ma również swoje przesłanie. Ukazują one bowiem właściwą drogę w powołaniu kapłańskim i zakonnym. Róża koloru złotego to zaproszenie do czynienia pokuty za grzechy, róża czerwona to zadośćuczynienie za popełnione grzechy, a biała to życie nieustanną modlitwą.

Pani Luisa mieszka ze swoim mężem o imieniu Juan de Dios, który jest bardzo chory i rzadko wychodzi z domu. Opowiedziała mi historię jego nawrócenia. Luisa przez wiele lat była maltretowana przez Juana fizycznie i psychicznie. Pewnego razu, podczas kłótni w domu, jedna ze wspomnianych trzech figur Matki Bożej zaczęła krwawić. Mąż pani Luisy upadł przed nią z głośnym płaczem. I tak zaczęła się historia jego nawrócenia. Dziś Juan de Dios jest diakonem stałym. Mimo swej choroby stara się być dobrym mężem i w miarę możliwości posługiwać w kaplicy jako diakon.

Być może niektórzy z Was, kochani dobrodzieje, znają tę pobożność maryjną. Dotychczas z wezwaniem Róża Duchowna spotkałem się tylko w Litanii Loretańskiej. Ale dzięki tej krótkiej osobistej pielgrzymce poznałem przesłanie tego wezwania i zrozumiałem jak łatwo jest zranić Niepokalane Serce Maryi. Myślę, że od teraz poświęcę więcej miejsca Matce Bożej Róży Duchownej w moim życiu duchowym, kapłańskim i zakonnym.

Serdecznie Was pozdrawiam z Cali i zapewniam o pamięci w modlitwie.

Przemysław Szumacher SVD
Kolumbia

Wnętrze kaplicy w sanktuarium Matki Bożej Róży Duchownej w Tenjo (fot. Przemysław Szumacher SVD)
Figury Matki Bożej w kaplicy w Tenjo (fot. Przemysław Szumacher SVD)
Zdjęcie Matki Bożej Róży Duchownej płaczącej krwawymi łzami w domu Luisy i Juana de Dios w Tenjo (fot. Przemysław Szumacher SVD)
O. Przemysław Szumacher SVD z Luisą, kustoszem Sanktuarium Matki Bożej Róży Duchownej w Tenjo