Drodzy Dobrodzieje i Przyjaciele Misji! Pozdrawiam serdecznie z zielonej i przyozdobionej pięknymi kwiatami Papui Nowej Gwinei. Tutaj, na wybrzeżu, mamy lato przez cały rok, na co nie powinniśmy narzekać. Jedynie świętowanie Bożego Narodzenia w letniej aurze nie bardzo przypomina to z dzieciństwa i seminarium. Żłóbek, choinka i kolędy zawsze kojarzą się jakoś bardziej ze śniegiem i mrozem niż upałami.

Z ogromną radością powiadamiam, że ze złożonych przez Was ofiar w ramach Akcji św Krzysztofa, udało się nam kupić nowy samochód osobowy marki Suzuki S-Presso. Serdeczne „Bóg zapłać” za hojność i zrozumienie.

Auto już służy, zarówno pracownikom administracji, jak i wykładowcom-rezydentom na wyjazdy do pobliskiej stolicy, Port Moresby, gdzie załatwiane są sprawy urzędowe uczelni, i zakupy. Używane jest także w dorywczej pracy pastoralnej. Publiczny transport u nas funkcjonuje i jest dość tani, ale rozkładu jazdy… nie ma. Autobusy jeżdżą według uznania kierowców. W godzinach szczytu, z rana i po południu częściej, a w ciągu dnia rzadko. Często w godzinach porannych są przepełnione i nie zatrzymują się na przystanku. Trzeba czekać na następny. W ciagu dnia, albo w weekendy, nawet przez 3 godziny może nie pojawić się żaden. Trzeba mieć dużo czasu i cierpliwości, aby podróżować transportem publicznym w PNG.

Poświęcenie nowego samochodu (fot. archiwum Zenona Szabłowińskiego SVD)

Zakończyliśmy właśnie kolejny rok akademicki w Instytucie Teologii Katolickiej (CTI). Studia tutaj trwają 6 lat. Najpierw studenci mają 2 lata filozofii, a po jej ukończeniu jeszcze 4 lata teologii. W tym roku 17 kleryków i 4 osoby świeckie ukończyły filozofię i mogą rozpocząć studia teologiczne. Natomiast 12 kleryków z czwartego roku teologii otrzymało dyplomy ukończenia studiów i są gotowi do przyjęcia święceń diakonatu. 

Nasz Instytut działa pod nadzorem Episkopatu Nowogwinejskiego i Papieskiego Uniwersytetu św. Tomasza w Manili (Filipiny). Z tej racji odwiedził nas gościnnie dziekan z Uniwersytetu w Manili, o. dr Jannel Abogado OP, dominikanin. W swojej przemowie podczas uroczystego rozdania świadectw podkreślił, że zakończenie studiów jest radosnym wydarzeniem, bo nagradza trud sukcesem. Napełnia absolwenta przekonaniem, że czas ten nie został zmarnowany, ale poszerzył jego wiedzę i horyzonty oraz otworzył możliwości na nowe wyzwania. Z drugiej strony 6 lat bycia razem z innymi studentami zbudowało głęboką więź i może pojawić się smutek, że trzeba będzie się rozstać i jakby rozpocząć wszystko od nowa. Patrząc z drugiej strony, nie tylko studia, ale także każda znajomość, ubogaca nas i uczy czegoś nowego, nawet jeśli nie trwa długo.

Nowy samochód zakupiony dzięki ofiarodawcom z Polski (fot. Zenon Szabłowiński SVD)

O. Abogado podkreślił też, że absolwenci nie powinni patrzeć na zakończenie studiów, jak na coś, co się nagle urywa, ale raczej jak na pewnego rodzaju wypełnienie – zakończenie jednego etapu życia i rozpoczęcie następnego, budując na poprzednim. Studia teologiczne powinny przede wszystkim pomóc otworzyć się na prawdę wieczną, która pochodzi od Boga i do Niego prowadzi, prawdę, którą trzeba ciągle zgłębiać i wprowadzać w życie. Pomaga ona odnajdywać ciągle na nowo sens i głębię ludzkiego życia.

Po ceremonii wręcznią dyplomów, najlepsi absolwenci otrzymali nagrody studenta roku. 

W Instytucie Teologii Katolickiej kształci się obecnie 8 kleryków werbistowskich: 4 na wydziale filozofii i 4 na wydziale teologii. Najstarszy z nich skończył trzeci rok teologii. Ma jeszcze przed sobą jeden rok studiów i będzie gotowy na złożenie ślubów wieczystych i przyjęcie święceń diakonatu. 

Kard. John Ribat MSC, wykładowcy i absolwenci CTI (fot. archiwum Zenona Szabłowińskiego SVD)

Obecnie mamy w Zgromadzeniu 16 ojców i 3 braci Nowogwinejczyków. Dziesięciu z nich pracuje na misjach. Będąc misyjnym Zgromadzeniem, staramy się dać możliwość wyjazdu na misje jak największej liczbie neoprezbiterów i braci nowogwinejskich. Właściwie każdy werbista powinien otrzymać możliwość doświadczenia pracy w odmiennej kulturze i umieć skutecznie głosić Ewangelię w różnych warunkach.

Niech Dobry Bóg obdarza Was obficie potrzebnymi łaskami i zdrowiem, a Matka Najświętsza otacza Was i najbliższe Wam osoby swoją opieką. Jeszcze raz Bóg zapłać za Waszą ofiarność i modlitwę oraz chęć czynienia dobra gdziekolwiek jest to możliwe.

o. Zenon Szabłowiński SVD
Rektor CTI, Papua Nowa Gwinea

Na górnym zdjęciu przemówienie o. Zenona Szabłowinskiego SVD, rektora CTI,
podczas uroczystości zakończenia roku akademickiego (fot. archiwum Zenona Szabłowińskiego SVD)