Pozdrawiam serdecznie w Nowym Roku! Życze Bożego błogosławieństwa i opieki Matki Bożej dla Was, Waszych Rodzin i wszelkich przedsięwzięć, jakie Was czekają w tym roku. W imieniu własnym, Sióstr naszej misji oraz tych wszystkich, do których posłała nas Opatrzność Boża, dziękuję za dotychczasową pomoc i wsparcie dzieła ewangelizacji, które z Bożą pomocą prowadzimy w Nyivé. 

Nasza misja we wiosce Nyivé istnieje od półtora roku. 15 stycznia 2023 roku mija rok od rozpoczęcia funkcjonowania Ośrodka Zdrowia, który nosi nazwę Świętego Arnolda Janssena. Placówka usytuowana jest na wysokim wzniesieniu w pasmie gór Atakora. Do najbliższego miasta jest 20 km.

Ośrodek zdrowia powstał po to, aby ludzie żyjący w okolicznych wioskach, mieli dostęp do podstawowej opieki zdrowotnej. Ośrodek dysponuje porodówką, laboratorium i apteką. Obecnie zatrudniamy kompetentny personnel medyczny, również 3 siostry naszej misji są pielęgniarkami. Chorzy znajdują oczekiwaną pomoc i wkład naszego ośrodka w służbę zdrowia jest na dobrym poziomie. 

Chorzy przyjmowani na misji sióstr w Nyivé (fot. archiwum Aldony Wysockiej SSpS)

Oprócz opieki zdrowotnej jesteśmy na etapie organizowania naszej placówki, czyli około 2 hektarów gruntu. Nasza misja na wzgórzu, została obsadzona drzewami owocowymi (około 200 drzew pomarańczy, cytryny, palmy kokosowe i oleiste, drzewa chlebowe, awokado, pieprz, cynamon i wiele innych) i zalesiona 300 drzewkami, w celu ochrony terenu przed erozją. Drzewa zalesiające są dobrane tak, aby stanowiły czynnik użyźniający glebę. Grunt jest tutaj skalisty, ale gleba wśród skał jest dosyć żyzna. Powoli wygospodarowujemy skrawki ziemi pod uprawę warzyw dla potrzeb naszej wspólnoty i stołówki, którą zbudowałyśmy przy ośrodku zdrowia. 

W naszym regionie są dwie pory deszczowe i dwie pory suche. Susza bez kropli deszczu i z piekącym słońcem trwa od listopada do marca, druga mniej dokuczliwa w czerwcu i lipcu. W drugim, krótszym sezonie suszy kilka razy może pojawić się deszcz. W związku z takim klimatem, nasze uprawy wymagają stałego podlewania. Nasza misja dysponuje studnią głębinową i zbiornikiem na wodę (15 000 l), dlatego możemy pozwolić sobie na uprawy. Ze względu na rozległy teren, wielką pomocą są węże ogrodnicze do podlewania. Niestety jakość węży, które można dostać u nas w Togo, jest bardzo słaba. Zakup stanowi duży wydatek, ale pożytek niewielki, węże szybko pękają i dziurawią się. Dlatego też zwracamy się do Was, kochani, z gorącą prośbą o sfinansowanie zakupu dwóch węży ogrodowych długości przynajmniej 50 m. Będą one wielką pomocą przy podlewaniu posadzonych drzew, które bez tego nie przetrwają pory suchej. 

Akcja sadzenia drzew wokół misji sióstr w Nyivé (fot. archiwum Aldony Wysockiej SSpS)

W Nyivé jest kościółek pod wezwaniem św. Józefa zbudowany w 1938 roku, który stanowi  stację boczną parafii Chrystusa Króla z Yeviepé. Aktualnie jest on w remoncie. Jego stan był opłakany, zewnętrzne ściany powoli rozchylały się na boki, próchniejący dach, okna i drzwi próchniejące wymagały natychmiastowej interwencji. Obecnie ściany zostały wzmocnione zbrojonymi słupami oporowymi, dach został rozebrany i trwają przygotowania do położenia nowego dachu. Dostawiono również małą zakrystię.

Wraz ze wspólnotą parafialną włączamy się w te prace. Ludzie przynoszą wodę na budowę. W tym celu zbudowano cysternę obok remontowanego kościoła. Wspólnota dostarczyła również wywrotkę grysu, który kobiety z wioski pozyskały z kamieni tłuczonych na drobno. 

W kościółku do tej pory nie było tabernakulum z Najświętszym Sakramentem ani żadnego  wystroju. Tabernakulum zostało nam sprezentowane przez parafię Niepokalanego Serca Maryi w Wiślnie pod Gdańskiem. Obok tabernakulum planujemy umieszczenie lampki wiecznej, aby mówiła o obecności Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie. Ufamy, że ta obecność ożywi wspólnotę parafialną. I tutaj nasza kolejna wielka prośba – zakup lampki wiecznej, która będzie umieszczona obok tabernakulum. Mamy wielką nadzieję, że z Bożą pomocą ożywimy pobożność eucharystyczną w naszej wspólnocie i że ta pobożność będzie owocować w życiu parafian. 

Zrujnowany kościółek w Nyivé (fot. archiwum Aldony Wysockiej SSpS)

Dzięki szczodrobliwości Darczyńców z Polski nasz kościółek otrzymał dwie piękne figury – Matki Bożej Fatimskiej z Niepokalanym Sercem i św. Józefa – oraz misę na wodę święconą, która zostanie umieszczona przy drzwiach wejściowych do kościoła. Planujemy także dla naszego kościoła figurę Świętego Michała Archanioła, w celu rozbudzenia Jego kultu we wspólnocie. W Togo pobożność ta jest jeszcze w powijakach, więc mamy nadzieję, że obecność figury pomoże, aby święty Michał Archanioł zagościł w życiu wierzących. Drodzy Przyjaciele, prosimy o pokrycie kosztów zakupu tejże figury dla naszej misji. Z serca dziękujemy!

Kochani, jesteśmy ogromnie wdzięczni za Waszą pomoc materialną, dary Waszych serc i wsparcie modlitewne. Na naszej misji codziennie doświadczamy cudów Bożej łaski i miłości które Pan Bóg nam ofiaruje przez ręce i serca naszych Darczyńców. 

Z naszej strony zapewniamy o wdzięcznej pamięci i modlitwie.

s. Aldona Wysocka SSpS
Nyivé, Togo

S. Aldona z dziećmi i młodzieżą przed grotą maryjną na misji w Nyivé

Fotografie: archiwum s. Aldony Wysockiej SSps