Kochani Przyjaciele Misji! Pozdrawiam bardzo serdecznie w Nowym Roku życząc zarazem, by Pan Bóg obdarzył Was wszelkim błogosławieństwem, przede wszystkim łaską zdrowia, pokoju i wszelkiej pomyślności w życiu rodzinnym, zawodowym i duchowym! Niech Najświętsza Maryja Panna nieustannie Was prowadzi i oręduje za Wami, a Święty Józef, patron tego Roku, niech opiekuje się Wami i chroni od wszelkich niebezpieczeństw!

Chcę złożyć ogromne „Bóg zapłać” za Waszą odpowiedź na moją prośbę o pomoc w zakupie dzwonów. Dzięki pomocy Referatu Misyjnego Księży Werbistów w Pieniężnie, ku mojej ogromnej radości, a jeszcze bardziej ku radości wiernych naszej młodej wciąż Parafii św. Amanda w Kinszasie, 3 dzwony (nazwane „Święty Amand”, „Święty Jan Paweł II” i „Święta Siostra Faustyna”) dotarły nas. Żeby być precyzyjnym, dzwony są już w parafii od jakiegoś czasu, ale z ich zawieszeniem trzeba zaczekać do ukończenia budowy wieży kościelnej.

Pod koniec 2017 roku zostałem przeniesiony z Kinszasy do Parafii Świętego Pawła w mieście Bandundu, gdzie również pracuję jako proboszcz. Zatem instalacji dzwonów w Parafii św. Amanda w Kinszasie dokona mój następca, o. Godé Naniakweti SVD. Piszę jednak do Was osobiście, gdyż ja sam kilka lat temu prosiłem Was o wsparcie. Teraz pracuję już w innym miejscu, ale chciałbym Wam podziękować i uspokoić Was, że wszystko jest pod kontrolą.

W Kinszasie, gdzie werbiści rozpoczęli działalność misyjną w Kongo w 1961 roku, znajduje się nasz dom macierzysty, postulat i nowicjat. Tutaj też, dzięki staraniom o. Waleriana d’Souza SVD, naszego byłego mistrza nowicjatu, w 2000 roku została utworzona nowa werbistowska parafia. Wyjątkowo szybko został wybudowany kościół i plebania, lecz w całej infrastrukturze brakowało czegoś bardzo istotnego, czego nie można zdobyć w Kongo – dzwonu. Ojciec Walerian, wiedząc, że z Polski dotarły 3 dzwony na Parafię św Amanda w Kinszasie poprosił, by jeden z nich trafił do Parafii św. Józefa Freinademetza w Bandundu. I tym sposobem dzwon średni „Święty Jan Paweł II” trafił do tej nowej werbistowskiej parafii w Bandundu Ville.

Dzwony z Polski (fot. Francisek Wojdyła SVD)

Dzwon został już uroczyście poświęcony, a na dzwonnicy widnieje napis po francusku, że jest to dar Kościoła Polskiego. Jest to tym bardziej radosne i symptomatyczne, że Kongijczycy do dziś wspominają z podziwem i dumą dwie niezapomniane pielgrzymki św. Jana Pawła II do Demokratycznej Republiki Konga. W czasie ich trwania wyniósł do rangi błogosławionych dwoje Sług Bożych: s. Annuarite Marie Clementine Nengapeta, męczennicę za wiarę i wierność ślubom zakonnym (1985) oraz Isidora Bakandja. męczennika, katechetę świeckiego (1994).

Drodzy Przyjaciele i Dobrodzieje Misji, możecie więc dziś radować i szczycić się z tego, że na dwóch werbistowskich parafiach w Demokratycznej Republice Konga przywołują do kościoła na Msze Święte i nabożeństwa dzwony z Polski. Jeszcze raz serdeczne „Bóg zapłać” za ten bezcenny dar i wyraz Waszego wsparcia misji! To ogromne świadectwo naszej wiary i konkretnej więzi, jaka łączy wszystkich wierzących w Kościele Katolickim niezależnie od szerokości geograficznej, jerzyka i koloru skory.

Dzisiaj Kościół w Demokratycznej Republice Konga i w całej Afryce wciąż potrzebuje naszego wsparcia. Mając taką możliwość czyńmy to z radością, bo Trójjedyny Bóg, dawca wszelkiego dobra i błogosławieństwa, nie pozostanie nam dłużny i nie omieszka wynagrodzić za dar otwartego serca i hojnych rąk na rzecz misji już tu na ziemi w naszym życiu doczesnym, a przede wszystkim w Jego Królestwie wiecznej radości i szczęścia w niebie. O to bede się modlił z wdzięcznością razem z tymi, którym przyszliście z pomocą w Kongo.

Szczęść Wam Boże!

Franciszek Wojdyła SVD
Demokratyczna Republika Konga