Drodzy Przyjaciele Dzieła Misyjnego! Nadszedł czas, by podzielić się tym, co wydarzyło się ostatnio w moim życiu i posłudze duszpastersko-misyjnej.

Przeminęły święta Bożego Narodzenia i Nowego Roku, przeżyte pracowicie i „po Bożemu”. Zachęcałem też do tego wiernych z parafii i dzięki temu licznie wzięli udział w Jasełkach i w okolicznościowych Mszach św.

Przeminęły wakacje letnie i rozpoczął się nowy rok szkolny, a co za tym idzie zajęcia duszpasterskie w parafii. Przede wszystkim chodzi o katechezę rodzin – dzieci, młodzieży i dorosłych. W czasie letnich wakacji odwiedziła mnie siostra ze swoim młodszym synem. Były tylko dwa tygodnie, ale dzięki słonecznej i upalnej pogodzie udało się odwiedzić najważniejsze miejsca turystyczne Misiones: wodospady, redukcje jezuickie itd.

Jasełka na placu kościelnym w Azara (fot. archiwum autora)

Przeminął też Wielki Post, motywujący do osobistego i wspólnotowego przygotowania się do świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Charakterystyczne, jak co roku, było odmawianie Drogi Krzyżowej w każdy piątek w innym osiedlu miejscowości Azara. Wszystko zostało uwieńczone przedstawieniem Męki Pańskiej w Wielki Piątek przygotowanej przez młodzież i dorosłych. Ceremonie Wielkiego Tygodnia, przy słonecznej pogodzie i licznym udziale parafian, były udane i przebiegły po chrześcijańsku, za co dziękujemy Bogu.

Po niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego, wraz z parafialną Radą Duszpasterską i Komisją Ekonomiczną, rozpoczęliśmy przygotowania do odpustu parafialnego ku czci św. Antoniego Padewskiego. Podczas pierwszych spotkań zostały rozdzielone role. Jedni zajmą się oprawą religijną, a inni ekonomiczną podczas festynu parafialnego, który odbędzie się w niedzielę, 16 czerwca. Będziemy też wtedy świętować Dzień Ojca.

Dzień wspólnotowy dzieci i rodziców z katechez (fot. archiwum autora)

A teraz pozwólcie, że podzielę się tym, co obecnie dzieje się w Argentynie i w Misiones, gdzie pracuję już ponad 30 lat.

Zażegnanie pogłębiającego się kryzysu gospodarczego stanowi priorytet rządu skrajnie liberalnego prezydenta Javiera Mileia, który objął władzę 10 grudnia 2023 r. Skala wyzwań i brak większości parlamentarnej komplikują realizację jego planów, w tym dolaryzacji gospodarki i likwidacji Banku Centralnego. W polityce zagranicznej zapowiada m.in. nadanie priorytetu relacjom z USA i Izraelem. Mimo, że anulował decyzje poprzedniego rządu o dołączeniu do BRICS, to jednak trudno będzie nowym władzom ograniczyć współpracę z Brazylią i Chinami, które mają kluczowe znaczenie gospodarcze dla Argentyny. Natomiast w ramach Mercosuru stanowisko w sprawie elastyczności funkcjonowania organizacji będzie budzić spory z Brazylią, ale zbliży do Urugwaju, który dąży do przełamania zasady zakazującej członkom zawierania umów handlowych z państwami trzecimi.

Liturgia Wielkiej Soboty w Azara (fot. archiwum autora)

Sukces Mileia w liberalizacji gospodarki może stworzyć poważne zachęty dla unijnego biznesu, w tym polskich ekspertów i inwestorów zainteresowanych zaangażowaniem w Ameryce Południowej. Prozachodnia polityka nowego rządu może uczynić Argentynę ważnym partnerem Unii na forach międzynarodowych, np. w ramach G 20.

Według Narodowego Biuletynu Epidemiologicznego Argentyny od ostatniego tygodnia lipca 2023 do czwartego tygodnia stycznia 2024 zarejestrowano 33251 przypadków dengi: w Misiones 3120, Corrientes 3132, Chaco 14140. Spośród zarejestrowanych przypadków 30873 to zakażenia rodzime, 1756 importowane, a 622 są nadal w toku. Do tej pory w całym kraju zgłoszono 25 zgonów, których główną przyczyną były choroby współistniejące, w tym choroby serca, cukrzyca, otyłość i przewlekła niewydolność nerek. Przypadki obejmują wszystkie grupy wiekowe, z minimalna liczbą u dzieci do 4. roku życia (13 przypadków na 100 tys. mieszkańców), a maksymalnie 91 przypadków na 100 tys. w grupie 30-40 lat. 

Dzięki Bogu nie jestem jednym z zarejestrowanych przypadków. Czuję się dobrze fizycznie i duchowo. Nie brakuje mi ani sił ani chęci do solidnego wypełnienia obowiązków duszpastersko-misyjnych. Tego samego życzę Wam wszystkim.

Wdzięczny za wszystko i pamiętający w modlitwie

o. Andrzej Mochalski SVD
Azara, Argentyna

Wigilia paschalna i błogosławieństwo pokarmów (fot. archiwum autora)