Drodzy Przyjaciele, Dobrodzieje Misji! St. Joseph Clinic and Maternity Home, Kwahu Tafo jest położone w malowniczych górach we wschodniej części Ghany. Już od 1947 roku siostry ze Zgromadzenia Służebnic Ducha Świętego (SSpS) służą tu chorym, kobietom w stanie błogosławionym i wszystkim potrzebującym.

Jest to duży ośrodek zdrowia z izbą porodową, laboratorium, aptekę i innymi oddziałami. Mamy całodobowe dyżury przez cały tydzień. Można powiedzieć, że jest to taki mały szpital. Przyjmujemy codziennie 60–80 pacjentów. Ośrodek jest dobrze znany, wielu pacjentów przyjeżdża do nas nawet z odległych miejscowości.

Większość naszych pacjentów otrzymuje u nas pełne leczenie. Jedynie poważne przypadki musimy przetransportować do szpitali, odległych o kilkadziesiąt lub nawet kilkaset kilometrów, na przykład do specjalistycznych szpitali w Kumasi czy w Akrze.

Siostry SSpS (s. Dorota Sojka pierwsza z prawej) z nowym ambulansem dla St. Joseph Clinic and Maternity Home 

Kiedy w 2016 roku rozpoczęłam pracę w St. Joseph Clinic w 2016, mieliśmy samochód przystosowany do przewozu chorych. Nie była to prawdziwa karetka pogotowia, a jedynie samochód osobowy. Składaliśmy tylne siedzenia, żeby można było położyć materac dla chorego. Nie było to idealne rozwiązanie, ale jakoś spełniało swoją rolę.

W październiku 2018 roku, w czasie przejazdu z chorym do pobliskiego szpitala, uderzył w nas minibus, jadący z przeciwnej strony. To był okropny wypadek. Od tamtej pory byliśmy też bez środka transportu. Pamiętam jednego starszego pana, który był przywieziony do nas w ciężkim stanie. Nie mógł oddychać bez tlenu. Wezwaliśmy karetkę pogotowia z sąsiedniego większego miasta i czekaliśmy na nią 8 godzin. I to nie był odosobniony przypadek, kiedy pilnie potrzebowaliśmy transportu dla naszych pacjentów.

Dlatego kiedy MIVA Polska, Zgromadzenie Księży Werbistów oraz Misyjne Zgromadzenie Służebnic Ducha Świętego (SSpS) zaoferowali pomoc w zakupie karetki pogotowia, było to dla nas jak dar z nieba. Ambulans marki Nissan z pełnym wyposażeniem dla ratowników medycznych został zakupiony w Ghanie.

Bez Waszej finansowej pomocy nie bylibyśmy w stanie zakupić tego wspaniałego samochodu. Jest to ogromna radość dla naszych pracownikow oraz całego miasta Kwahu Tafo.

W dniu poświęcenia ambulansu zgromadziło się w naszym ośrodku zdrowia wiele przedstawicieli miasta, poszczególnych grup etnicznych oraz przedstawiciele samorządów. Wszyscy wyrazili wdzięczność dla naszych Dobrodziejów za ich szczodrość.

Nasi pracownicy oraz kierownictwo St. Joseph Clinic and Maternity Home, zapewniają modlitwie za Was. Zapewniamy też, ze dołożymy starań, by ten ambulans służył potrzebującym jak najdłużej. 

S. Dorota Sojka SSpS
Kwahu Tafo, Ghana