Gdy werbiści zakładali w Meksyku swoje pierwsze placówki był to w Ameryce Łacińskiej czas, gdy tak zwana teologia wyzwolenia przeżywała wielki rozkwit. Była ona skierowana do ludzi biednych, a misjonarze by zbliżyć się do nich, musieli stopniowo przystosować się do życia w innym społeczeństwie. Najważniejszym zadaniem było wprowadzenie i przybliżenie Ewangelii do kultury ludzi biednych.

W tym czasie, w 1979 roku, budowane było werbistowskie Seminarium Duchowne w Guadalajara. Budynek postawiono i wykończono, ale materiały budowlane dostępnych wówczas w sprzedaży były słabej jakości, a o estetykę praktycznie nie zadbano. Dyskutowano czy potrzebne jest tynkowanie ścian i czy niezbędne jest położenie płytek na podłogach. Niektórzy twierdzili nawet, że wystarczy zwykła wylewka cementowa. Ostatecznie zostały położone płytki złej jakości, które po kilku latach zaczęły stopniowo odpadać.

W 2015 roku zostałem przeznaczony do posługi w księgarni Verbum i zamieszkałem w Seminarium Duchownym w Guadalajara. Na początku, wspólnie podjęliśmy decyzję, że będziemy remontować budynek. W pierwszym roku naprawiliśmy dach, który przeciekał, potem wyremontowaliśmy kaplice i zakrystię. W kolejnych latach remontowaliśmy pokoje gościnne.

W 2020 roku podjęliśmy się budowy pomników świętych naszego Zgromadzenia – założyciela, Arnolda Janssena oraz Józefa Freinademetza. Sprawa nie była trudna, gdyż mieliśmy popiersia, zatem wystarczyło jedynie umieścić je w odpowiednim miejscu. Obecnie zajmują one główne miejsce w naszym ogrodzie, gdzie co miesiąc celebrowane są Msze Święte w intencjach naszych przyjaciół i darczyńców.

Br. Albert Kurczab SVD w wyremontowanej kaplicy seminaryjnej w Gudalajara (fot. archiwum autora)

Nie mam zamiaru krytykować teologii wyzwolenia ani też ówczesnych współbraci, którzy na pewno mieli dobre intencje, gdy budowali Seminarium Duchowne w Guadalajara. Lecz z całą pewnością w sztuce sakralnej i w teologii duchowości bardzo ważna jest estetyka. Gdyby to nie miało znaczenia to na przestrzeni wieków nie powstawałyby pięknie zdobione kościoły i budynki sakralne. Człowiek od zawsze miał w sobie pragnienie, by poprzez sztukę i formę budowy wyrazić Bogu to, co w nim najlepsze i twórcze.

Tym razem do remontu budynku naszego seminarium użyliśmy dobrych materiałów. Oby tylko nie zabrakło nowych powołań. Sekularyzacja postępuje ogromnymi krokami i jest widoczna także w Meksyku. Problem braku nowych powołań nie jest jeszcze tak powszechny, jak w Europie Zachodniej, lecz dostrzec można znaczny spadek. Pozostaje nam tylko modlić się słowami z Ewangelii św. Łukasza: „Żniwo wprawdzie wielkie, ale robotników mało; proście więc Pana żniwa, aby posłał robotników na żniwo swoje” (Łk 10,2).

Drodzy Przyjaciele! Wszystkich Was pozdrawiam serdecznie dziękując za modlitwę, duchowe wsparcie, a także za niezawodną pomoc materialną. Bez waszej pomocy dużo trudniej byłoby przeprowadzić nam wyżej wspomniane remonty i naprawy. Bóg zapłać!

Na zbliżający się czas Adwentu życzę wielu Bożych łask. Niech będzie to czas prawdziwego wyciszenia oraz żarliwej modlitwy. Niech w to Boże Narodzenie, braterstwo, sprawiedliwość i miłość bez granic staną się rzeczywistością, aby wszyscy ludzie mogli w końcu żyć w pokoju pomimo granic państw, kolorów skór i różnic osobistych.

Kochani, pomimo trudnych czasów, w których przyszło nam żyć, życzę Wam radosnych Świąt Bożego Narodzenia.

br. Albert Kurczab SVD
Guadalajara, Meksyk