Bardzo serdecznie pozdrawiam z Papui Nowej Gwinei! Z okazji Świąt Wielkanocnych życzę Wam wiele zdrowia, pokoju i błogosławieństwa Bożego. Jednocześnie dziękuję za Wasze modlitwy i ofiary.

Jak na skromne warunki tutaj ostatni rok był bardzo owocny duchowo dla naszej parafii. Pobłogosławiłem 6 małżeństw i kilka czeka jeszcze w kolejce. Udało nam się zorganizować grupę tzw. nauczycieli sakramentów, czyli ochotników, którzy potrafią jako tako czytać i są chętni katechizować innych. Większość z nich potrafi głosić bardzo dobre kazania.

Największym jednak wydarzeniem był wybór  lokalnego księdza na nowego biskupa. Ma na imię Paul Sundu. W 2014 roku, po studiach w Rzymie, odwiedził Polskę. Został wyświęcony na biskupa w połowie roku i jako jedną z pierwszych odwiedził naszą parafię na przełomie lipca i sierpnia 2021. Dlaczego akurat nas? Po prostu, tylko w tym czasie, gdy trwa pora sucha, droga do nas jest przejezdna.

Tradycyjne powitanie biskupa po jego przybyciu do głównej stacji (fot. Grzegorz Kubowicz SVD)

W pastoralnym planie biskupa Legion Maryi jest grupą, która powinna być w każdej parafii. W naszej parafii dorośli nie mają zbytnio czasu na takie grupy, ale mamy za to grupę dzieci – Legion Maryi Juniorów.

Nasza diecezja zyskała też dwóch nowych misjonarzy z Polski. Są oni księżmi diecezjalnymi.

Ze spraw bardziej materialnych – w tym roku wymieniłem dach na mieszkalnej części misji. Był kompletnie przerdzewiały i przemakał. Dodałem również plastikowy zbiornik na wodę na zboczu powyżej misji, gdyż poprzedni, metalowy, był również zepsuty. No i wymieniłem ściany w kuchni, które były zbudowane z lokalnego materiału i nie chroniły przed szczurami.

W tym roku miałem też kilku gości, którzy odważyli się popróbować jazdy po naszej „karkołomnej” drodze.

Nowy dach na stacji misyjnej (fot. Grzegorz Kubowicz SVD)

Po czterech latach w tej parafii, wraz z rozpoczęciem Nowego Roku, moi przełożeni przeznaczyli mnie do pracy w Kefamo, niedaleko miejscowości Goroka. Zostałem kierownikiem duchowym domu rekolekcyjnego dla księży, sióstr, seminarzystów i świeckich. Chociaż dom ten jest w prostej linii tylko 50 km od mojej obecnej parafii, znajduje się w sąsiedniej diecezji Goroka. 14 lutego biskupem tej diecezji został wybrany polski werbista, o. Walenty Gryk SVD. Jego święcenia będą miały miejsce 7 maja w Kefamo.

Diecezja Goroka ma obecnie tylko 1 księdza diecezjalnego i 9 księży zakonnych.

Jeszcze raz serdecznie Was pozdrawiam i błogosławię!

O. Grzegorz Kubowicz SVD
Kefamo, Papua Nowa Gwinea
Wielkanoc 2022