Boże Narodzenie jest już blisko. Chrystus chce się narodzić w naszych domach, w sercach, życiu, pracy, myślach, czynach, rodzinie, chorobie koronawirusa, w walce z tą chorobą, w zwycięstwie z wirusem, w spotkaniu ze zdrowiem, w naszej radości i smutku oraz starości. Chce iść z nami przez życie, abyśmy razem mogli dojść do nieba i być już zawsze z Chrystusem. Życzę wszystkim radosnych świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku z Jezusem, Maryją i Józefem.

Jestem w Brazylii już 55 lat, a mój brat Euzebiusz 45 lat. To wielka łaska, którą otrzymaliśmy od Pana. Wydaje się nam, jakby to było wczoraj, a to już jest pół wieku.

W życiu misyjnym „przeszedłem” dużą część Brazylii – Rio de Janeiro, Ponta Grossa, Kurytyba, Sao Paulo, Cascavel, Toledo, Rond Alta,Mundo Novo, Navirai, Assai, Rio Azul, Medianeira, Itaquirai, Sap José Nossa Senhora do Monte Claro, Murici, Sao José doa Pinhais w domu staruszków. Obecnie mieszkam w Domu Misyjnym Słowa Bożego w Ponta Grossa. Jest tu trzech Brazylijczyków oraz trzech Polaków: Edward Guc, Ryszard Szydłowski i ja. Byłem 8 razy proboszczem i 9 razy wikarym. Odwiedziłem Polskę aż 14 razy.

Jesteśmy bardzo wdzięczni Panu, że nas powołał na misjonarzy do Brazylii i za Marysię Mierzejewską, która pracowała z biednymi dziećmi i zbudowała dla nich aż cztery domy. Dziękujemy również wszystkim osobom, które nam pomogły modlitwą i ofiarami, abyśmy zostali misjonarzami. Codziennie w naszej kaplicy domowej sprawujemy Msze Święte okolicznościowe. Zdarza się również, że za rodziny w Polsce odprawiamy Msze Święte Gregoriańskie. Można mi przysłać intencje do odprawienia w Brazylii.

Mój brat Euzebiusz złapał wirusa i był miesiąc w szpitalu. Obecnie już wyzdrowiał i pracuje. Mnie Pan Bóg ochronił przed chorobą i do dzisiaj jestem zdrowy. Nasz przyjazd do Polski zależy od zdrowia i koronawirusa.

Codziennie odprawiamy Mszę Święte w kaplicy. Również w piątki mamy godzinne adoracje w naszej kaplicy – od godz. 17.00 do 18.00. Natomiast w środy jest wspólny różaniec. Modlimy się o liczne powołania, za nasze rodziny oraz za zmarłych. Wszystko jest w rękach Bożych.

Kończąc ten list serdecznie pozdrawiamy wszystkich i polecamy opiece Matki Boskiej Aparecidzie, Patronce całej Brazylii. Życzymy wszystkim radosnych Świąt Bożego Narodzenia i Szczęśliwego Nowego Roku oraz Bożego błogosławieństwa.

Jan i Euzebiusz Wargulewscy SVD
Brazylia