– W imieniu Togijczyków, a szczególnie dzieci i młodzieży, chciałbym serdecznie podziękować za zeszyty, tornistry, długopisy, kredki, farby, bloki rysunkowe i wiele innych przyborów szkolnych oraz zabawek, które otrzymaliśmy w ostatnim kontenerze z Polski – pisze z Togo o. Marian Schwark SVD. – Zostały one w większości już rozdane uczniom szkół podstawowych i średnich w oddalonych wioskach Prefektury Guérin-Kouka na północy Togo. Radość uczniów była ogromna.

W niewielkich miejscowościach nie ma sklepów z materiałami szkolnymi. Można je kupić tylko w miastach, do których jest daleko i wiele rodzin po prostu nie stać na ich zakup. Do tego silna jest jeszcze mentalność rodziców, którzy, co prawda, wysyłają dzieci do szkoły, ale nie chcą wydawać pieniędzy na materiały szkolne.

– Mówią, że to sprawa szkoły, bo oddając dzieci na naukę tracą tanią siłę roboczą wykorzystywaną podczas prac w polu albo przy doglądaniu zwierząt domowych. Bogu dzięki ta mentalność powoli zanika – dodaje misjonarz.

Dzieci z Togo z zeszytami z Polski (fot. André Beguem)

W pierwszych klasach togijskich szkół nie używa się zeszytów. Dzieci uczą się pisania i liczenia na tabliczkach, na których piszą kredą. Pod koniec roku szkolnego z takich tabliczek nie pozostaje już nic.

– Dzieci cieszą się niesamowicie, kiedy mogą pisać na papierze, w zeszytach albo na blokach, kiedy mogą malować farbami lub kredkami – podkreśla o. Schwark. – Są bardzo wdzięczni swoim rówieśnikom w Polsce za tę pomoc, która pomaga im w nauce i jest jednocześnie ulgą dla rodziców. Jeszcze raz dziękuję wszystkim za tą wielką pomoc dla ubogich uczniów w Togo, Beninie i w Ghanie.

Pomoc materialna z Polski dotarła do Togo 29 stycznia 2024 roku w dwóch kontenerach. Zostały wysłane do Afryki za pośrednictwem Referatu Misyjnego w Pieniężnie. (czytaj więcej) Przybory szkolne zostały m. in zebrane w ramach IV edycji akcji “Uczniowie – uczniom”. Organizowana jest ona od kilku lat w setkach polskich szkół dzięki inicjatywie pani Anny Machul, katechetki ze Szkoły Podstawowej nr 17 w Gdańsku. Koordynacją akcji zajmuje się Referat Misyjny w Pieniężnie.

CZYTAJ: Podsumowanie IV edycji akcji “Uczniowie – uczniom”

Zabawki z Polski dla dzieci z przedszkola w Katchamba (fot. André Beguem)