17 października 2024 r., tuż przed Światowym Dniem Misyjnym, po raz jedenasty odbył się Nowotarski Dzień Misyjny, organizowany przez Szkolny Wolontariat Młodzieżowy z I Liceum Ogólnokształcącego im. Seweryna Goszczyńskiego w Nowym Targu.

Celem tego wydarzenia jest z jednej strony podniesienie wśród wierzących odpowiedzialności za dzieło rozkrzewiania wiary, a z drugiej – wśród ogólnej publiczności – uświadomienie bogactwa kulturowego świata pozaeuropejskiego oraz zachęta do zaangażowania się na rzecz potrzebujących w krajach rozwijających się.

W tym roku Nowotarski Dzień Misyjny gościł w progach Parafii Najświętszego Serca Jezusowego w Nowym Targu. Jego uczestnikami byli uczniowie szkół podstawowych z Nowego Targu i okolic oraz młodzież z nowotarskich liceów i techników.

Do atrakcji przygotowanych przez organizatorów należały: rozstrzygnięcie konkursu plastycznego dla dzieci i ludologicznego dla młodzieży, warsztaty śpiewu i muzeum misyjne, prezentacja Sióstr Klawerianek o problemach związanych z niespokojnym dzieciństwem w wielu krajach misyjnych, spotkanie z misjonarzem ze Zgromadzenia Misjonarzy Wincentego a Paolo, który wrócił z Afryki, prelekcja Dyrektora Krakowskiego Oddziału organizacji „Pomoc Kościołowi w Potrzebie”.

Zaprezentowano również werbistowską wystawę o akcji „Woda dla Afryki”, po której oprowadzał o. dr Piotr A. Sokołowski SVD. Jego opowieść pomogła wczuć się w sytuację konkretnych ludzi doświadczających braku wody pitnej w Afryce oraz ukazała, jak ważne jest włączenie się w taką akcję, nawet w postaci przysłowiowego „wdowiego grosza”.

Dzieło wiercenia studni jest doskonałym przykładem chrześcijańskiego dzieła miłosierdzia. „Caritas“, owa cnota miłosierdzia, zawsze podnosi człowieka, nie zniewalając go z jednej strony, ani nie redukując do stanu „pasożyta”, który niczego nie potrafi, bo wszystko dostaje z zewnątrz.

„My darujemy im studnie, których sami nie są w stanie sobie wywiercić, oni muszą je utrzymać, gdyż mają ku temu potrzebne środki i wiedzę” – takim zdaniem można podsumować wymowę akcji, dzięki której – jak mówi przysłowie – ludzie otrzymują wędkę, a nie rybę.

Dzieci i młodzież, odwiedzający wystawę, poprzez pytania wyrażały zainteresowanie różnymi aspektami prezentowanymi na wystawie. Młodzież z Liceum im. Seweryna Goszczyńskiego, z klas z rozszerzoną geografią, była zainteresowana różnymi aspektami geograficzno-kulturowymi. Podobnie młodzież z Zespołu Szkół Ekonomicznych, w którym to technikum jest wiele specjalności związanych z geografią i turystyką. Młodzież z Zespołu Szkół nr 1 interesowała się aspektami logistycznymi przedsięwzięcia oraz fotograficznymi samej wystawy, odpowiednio do swoich specjalności. Młodzież męską z Zespołu Szkół Technicznych zainteresowały szczegóły techniczne oraz dziwny wygląd pompy U3M uwidocznionej na jednym z plakatów. Dzieci i młodzież złożyły też dobrowolne datki, które przekazane zostały na konto akcji.

W Tygodniu Misyjnym o. Piotr Sokołowski SVD zaprezentował wystawę klasom, które nie uczestniczyły w Nowotarskim Dniu Misyjnym z Technikum nr 3 w Nowym Targu oraz I Liceum. Wystawa wpisała się znakomicie w tematykę misyjną oraz w tematy związane z podejmowaniem dzieł miłosierdzia, tak by była to prawdziwa „caritas”, a nie coś, co ją pozoruje, dla poklasku lub zagłuszenia sumienia. (ps)

Na fotografii o. Piotr A. Sokołowski SVD oprowadza
po wystawie „Woda dla Afryki” (fot. I LO w Nowym Targu)