26 października 2023 roku kolejne dwa kontenery z darami na misje zostały zabrane z wewnętrznego parkingu Misyjnego Seminarium Duchownego w Pieniężnie, a 24 listopada opuściły na jednym ze statków nasz kraj. Znajduje się w nich 19 ton różnego rodzaju rzeczy, jakie za pośrednictwem Referatu Misyjnego w Pieniężnie wysłano do Afryki Zachodniej. Trafią przede wszystkim do Togo, ale są tam również rzeczy, które zostaną wykorzystane przez misjonarzy w Ghanie i w Beninie.

Koordynacją wysyłki kontenerów zajął się o. Mariusz Góryjowski SVD. Na miejscu podziałem zawartości kontenerów i dostarczeniem jej do poszczególnych misjonarzy i instytucji misyjnych zajmie się o. Marian Schwark SVD, przełożony werbistowskiej Prowincji Togo/Benin.

W kontenerach zostały wysłane dzwony kościelne i sterowniki do dzwonów elektronicznych, witraże, szkło i ołów do produkcji i renowacji witraży, paramenty i szaty liturgiczne, różańce i medaliki, środki czystości i higieny osobistej (mydło, pasta i szczoteczki do zębów, żele i szampony, proszki i płyny do prania), koce, ręczniki, ściereczki dziane i prześcieradła, odzież, maszyny do szycia, tekstylia, instrumenty muzyczne. Wśród przesłanych darów znalazły się także elementy wyposażenia pracowni okulistycznej, w tym okulary korekcyjne i szkła optyczne, szlifierka do obróbki szkieł optycznych i odzież ochronna dla personelu pracowni.

Dodatkowo wysłano agregaty prądotwórcze, rowery, wózki inwalidzkie, łóżka i pościel szpitalną, kaczki i baseny szpitalne, laski i kule ortopedyczne oraz środki opatrunkowe. Nie zabrakło także zeszytów, tornistrów, długopisów, kredek, farb, bloków rysunkowych, plasteliny itp. zebranych w ramach ubiegłorocznej akcji „Uczniowie – Uczniom”.

Przedmioty przesłane do Afryki zostały zebrane przez Referat Misyjny w Pieniężnie w ramach prowadzonych akcji „Witraże dla Afryki”, „Paramenty Liturgiczne”, ”Znaki Wiary”, „W Zdrowym Ciele”, „Instrumenty na Misje” oraz „Misyjny Opatrunek”. Są darami polskich dobrodziejów misji, przekazanymi podczas Spotkań Rejonowych Przyjaciół Misji, przysyłanymi bezpośrednio do Referatu Misyjnego w Pieniężnie, a także zebranymi w werbistowskich domach misyjnych i parafiach w Polsce. Jak zawsze wsparła nas również Fundacja Redemptoris Missio, a część rzeczy podarowały tradycyjnie Koła Gospodyń Wiejskich oraz różnego rodzaju grupy działające przy parafiach i domach kultury oraz wiele osób prywatnych.

Serdecznie dziękujemy wszystkim Darczyńcom za ofiarowane rzeczy, które już za kilka tygodni trafią do misyjnych szkół, przychodni, szpitali, sierocińców i parafii w Togo, Ghanie i Beninie. Z pewnością życie wielu osób zmieni się na lepsze, a misjonarze będą mogli dalej pomagać potrzebującym i głosić Ewangelię.

Wiesław Dudar SVD