W połowie grudnia 2024 roku w niewielkiej wiosce Koukpamounda w zachodnim Beninie dzięki wsparciu dobrodziejów misji z Polski została wywiercona kolejna studnia głębinowa. Otrzymała nazwę Studni Świętej Rodziny. Jej poświęcenia dokonał 22 grudnia 2024 roku o. Marsel Arjon SVD, proboszcz Parafii Matki Bożej z Dompago w Badjoudé (diecezja Djougou), na terenie której leży wioska Koukpamounda.
O. Marian Schwark SVD, przełożony werbistowskiej Prowincji Togo/Benin, od blisko 50 lat pracujący w Afryce tak opisuje to wydarzenie:
Fulani, mieszkańcy tej wioski i wyznawcy Islamu, znani z niezwykłej gościnności, wyrazili swoją wdzięczność w ciepły i szczery sposób. Zorganizowali po prostu tradycyjne śpiewy i tańce na cześć polskich darczyńców. Szef wioski wygłosił wzruszające przemówienie, podkreślając znaczenie studni dla ich społeczności. Stwierdził, że jest ona prawdziwym „Darem Bożym z nieba”. Kobiety i dzieci śpiewały pieśni dziękczynne i ofiarowały prezenty: biały ser, który same wyrabiają i kilka perliczek. Niestety, nie jesteśmy w stanie tego przesłać darczyńcom z Polski.
Na koniec Fulani zaprosili przedstawicieli wspólnoty katolickiej na tradycyjny posiłek. Ten gest nie tylko zaspokoił istotną potrzebę, ale także wzmocnił więzi solidarności i braterstwa między społecznościami różnych wyznań religijnych. Mieszkańcy wioski wyrazili swoją wdzięczność poprzez ciepłe słowa, modlitwy i świętowanie, dając świadectwo pozytywnego wpływu tego daru wody na ich codzienne życie.
Studnia Świętej Rodziny ma 100 m głębokości, a wydajność wody wynosi 6 m3 na godzinę. Obok niej w budowie jest mała kapliczka, w której umieszczony zostanie obraz Świętej Rodziny.
W wiosce Koukpamounda mieszka ok. 200 mieszkańców. Przedtem zmuszeni byli chodzić po wodę do źródła oddalonego od wioski o 2 km, a woda tam czerpana pozostawiała bardzo dużo do życzenia. Teraz do czystej i zdrowej wody mają zaledwie 100 m.
– Raz jeszcze serdecznie dziękuję darczyńcom za ufundowanie Studni Świętej Rodziny. Referatowi Misyjnemu Księży Werbistów w Pieniężnie składam nieustanne „Bóg zapłać” za zapoczątkowanie i rozwijanie tej ważnej akcji wiercenia studni – dodaje o. Schwark. – Ta studnia wpłynie bardzo pozytywnie na relacje katolików z wyznawcami Islamu co bardzo mnie cieszy i dodaje sił do dalszej pracy misyjnej.