29 września 2024 roku w wiosce Dokab w Czadzie odbyło się poświęcenie studni głębinowej wybudowanej dzięki wsparciu dobrodziejów z Polski w ramach akcji „Woda dla Afryki”. Studni nadano imię bł. Ilony i św. Jarosława. W uroczystości uczestniczyła cała społeczność wiejska z władzami wioski oraz werbiści, którzy sprawują opiekę duszpasterską nad parafią, do której należy Dokab.

Poświęcenia studni dokonał o. Thierry Balonda SVD, przełożony werbistowskiej misji w Czadzie i proboszcz Parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Doyou w diecezji Moundou.

Uroczystość poświęcenia zgromadziła nie tylko wspólnotę katolików, ale i całą społeczność wiejską, w tym muzułmanów i wyznawców afrykańskich religii tradycyjnych z ich władzami na czele, a mianowicie:
• wodza wioski Dokab, Patrice Diontoko
• katechistę odpowiedzialnego za wspólnotę katolików Dokab, Justina Mbaïoboïla
• członków rady parafialnej
• wiernych i mieszkańców Dokab
• uczniów i nauczycieli z Katolickiej Szkoły Społecznej w Dokab.

Poświęcenie studni bł. Ilony i św. Jarosława (fot. Joseph Kallanchira SVD)

Tego dnia odprawiono Mszę Świętą dziękczynną w intencji ofiarodawców. Śpiewem i tańcem mieszkańcy Dokab wyrażali swoją wdzięczność Bogu i ofiarodawcom. Ceremonia inauguracyjna rozpoczęła się o godz. 8.30 słowem powitania odczytanym przez katechistę Justina Mbaïoboïla. Następnie głos zabrali wódz, wójt wioski oraz przedstawiciel rady parafialnej. Po poświęceniu studni zgromadzeni modlili się za misjonarzy werbistów oraz za wszystkich pomysłodawców i ofiarodawców tego pięknego dzieła.

Studnia bł. Ilony i św. Jarosława to już druga studnia w Czadzie sfinansowana z ofiar zebranych w Polsce. Tym razem środki pochodziły z parafii Benice, Pogorzela, Siedlemin i Wyganów w Wielkopolsce – od indywidualnych sponsorów oraz ze zbiórki internetowej. To dzięki wiernym i proboszczom z wymienionych parafii mieszkańcy Dokab mogą cieszyć się studnią głębinową i wielkim bogactwem natury, jakim jest woda.

Mieszkańcy Dokab to w większości rolnicy. Mężczyźni zajmują się pracą w polu, a kobiety pracami domowymi, w tym zaopatrzeniem domu w wodę. Dotychczas kobiety i dziewczęta chodziły po wodę do jeziora Tayé, oddalonego o 4 km od wioski. Od teraz mieszkańcy mogą korzystać z czystej wody w samej wiosce.

Tekst: o. Thierry B. Koula SVD
Fotografie: o. Joseph Kallanchira SVD


Włącz się w akcję “Woda dla Afryki”,
aby wspomóc małe społeczności lokalne
w budowie studni głębinowych