Parafia Matki Bożej z Lourdes w Noakhali w Bangladeszu liczy około 2000 parafian. Należy do Archidiecezji Chattogram. Prowadzona jest przez werbistów od 2018 roku, gdy wraz z parafią Jamal Khan w Chattogram, została przekazana Zgromadzeniu przez nieżyjącego już abp Mosesa Costa CSC. Od tego czasu werbiści posługują także w Seminarium Duchownym w Chattogram.
W Noakhali pracuje o. Mariusz Pacuła SVD. Jest rektorem tzw. Apostolic School, czyli internatu dla uczniów ze szkoły podstawowej i gimnazjum oraz wikarym w parafii.
W ramach tegorocznej Akcji św. Krzysztofa chcemy sfinansować zakup motocykla dla werbistowskiej parafii w Noakhali. Pojazd będzie na wyposażeniu parafii, ale korzystać z niego będzie również lokalny kapłan diecezjalny, któremu będzie służył jako wsparcie w pracy duszpasterskiej oraz w promocji powołań dla parafii werbistowskich. Motocykl taki jest niezbędny w pracy pastoralnej w górach, gdzie z powodów politycznych i ze względów bezpieczeństwa zagraniczni misjonarze nie mogą pracować.
– W górach znajduje się 6 parafii. Dlatego bardzo potrzebny jest motocykl, by kapłani mogli do nich docierać – wyjaśnia o. Mariusz Pacuła SVD. – Jest to teren strzeżony przez wojsko i obcokrajowcy nie mają tam wstępu. Cała przyszłość diecezji jest pokładana w plemionach, które tam zamieszkują. Mieszkańcy tych terenów nie chcą być muzułmanami, ale utrudnia im się przyjęcie jakiejkolwiek religii.
Koszt zakupu motocykla jest zbyt wysoki dla lokalnej parafii. Dlatego projekt ten został włączony w XXIX Akcję św. Krzysztofa 2023.
Metropolitalna Archidiecezja Chattogram jest jedną z dwóch archidiecezji i sześciu diecezji funkcjonujących w Bangladeszu. Jest również największą diecezją w południowo-wschodniej części kraju. Obejmuje rozległy obszar nizin, najdłuższą morską plażę na świecie i piękne górskie szlaki kraju. Na jej terenie mieszka blisko 40 tysięcy katolików, z których większość stanowi ludność plemienna z gór. Archidiecezja liczy 11 parafii i 2 parafie filialne.
Chociaż Chattogram jest jedną z największych diecezji w Bangladeszu, poważnym problemem jest tam brak miejscowych kapłanów i powołań. Nieliczni księża diecezjalni oraz werbiści, oblaci (OMI) i misjonarze ze Zgromadzenia Świętego Krzyża (CSC) ciężko pracują nad wzmacnianiem lokalnego Kościoła i troszczą się o lud Boży. Ewangelizują też wśród ludów plemiennych żyjących w górach, które jeszcze nie słyszały Dobrej Nowiny o Chrystusie.
Archidiecezja zajmuje się także sprawami edukacji, ubóstwa, sprawiedliwości, opieki zdrowotnej, duszpasterstwa wszystkich wyznań chrześcijańskich. Dlatego bardzo potrzebuje wsparcia, aby nieść te dobre dzieła Kościoła.
Dziś wielką troską archidiecezji i werbistów pracujących w Bangladeszu jest promowanie lokalnych powołań w celu kontynuowania pracy misyjnej w tym kraju. Jest to tym ważniejsze, że zagraniczni misjonarze napotykają na ogromne trudności w otrzymaniu wizy do pracy w kraju muzułmańskim, jakim jest Bangladesz.
Parafię Matki Bożej z Lourdes w Noakhali można wspomóc
włączając się w XXIX Akcję św. Krzysztofa 2023