Parafia Matki Bożej z Lourdes w Noakhali w Bangladeszu liczy około 2000 parafian. Należy do Archidiecezji Chattogram. Prowadzona jest przez werbistów od 2018 roku, gdy wraz z parafią Jamal Khan w Chattogram, została przekazana Zgromadzeniu przez nieżyjącego już abp Mosesa Costa CSC. Od tego czasu werbiści posługują także w Seminarium Duchownym w Chattogram.

W Noakhali pracuje o. Mariusz Pacuła SVD. Jest rektorem tzw. Apostolic School, czyli internatu dla uczniów ze szkoły podstawowej i gimnazjum oraz wikarym w parafii.

W ramach tegorocznej Akcji św. Krzysztofa chcemy sfinansować zakup motocykla dla werbistowskiej parafii w Noakhali. Pojazd będzie na wyposażeniu parafii, ale korzystać z niego będzie również lokalny kapłan diecezjalny, któremu będzie służył jako wsparcie w pracy duszpasterskiej oraz w promocji powołań dla parafii werbistowskich. Motocykl taki jest niezbędny w pracy pastoralnej w górach, gdzie z powodów politycznych i ze względów bezpieczeństwa zagraniczni misjonarze nie mogą pracować.

– W górach znajduje się 6 parafii. Dlatego bardzo potrzebny jest motocykl, by kapłani mogli do nich docierać – wyjaśnia o. Mariusz Pacuła SVD. – Jest to teren strzeżony przez wojsko i obcokrajowcy nie mają tam wstępu. Cała przyszłość diecezji jest pokładana w plemionach, które tam zamieszkują. Mieszkańcy tych terenów nie chcą być muzułmanami, ale utrudnia im się przyjęcie jakiejkolwiek religii.

Ks. Binoy Gomes, lokalny kapłan, z zespołem duszpasterskim udają się z wizytą do wioski Bandarban w górach archidiecezji Chattogram (fot. ks. Binoy Gomes)

Koszt zakupu motocykla jest zbyt wysoki dla lokalnej parafii. Dlatego projekt ten został włączony w XXIX Akcję św. Krzysztofa 2023.

Metropolitalna Archidiecezja Chattogram jest jedną z dwóch archidiecezji i sześciu diecezji funkcjonujących w Bangladeszu. Jest również największą diecezją w południowo-wschodniej części kraju. Obejmuje rozległy obszar nizin, najdłuższą morską plażę na świecie i piękne górskie szlaki kraju. Na jej terenie mieszka blisko 40 tysięcy katolików, z których większość stanowi ludność plemienna z gór. Archidiecezja liczy 11 parafii i 2 parafie filialne.

Chociaż Chattogram jest jedną z największych diecezji w Bangladeszu, poważnym problemem jest tam brak miejscowych kapłanów i powołań. Nieliczni księża diecezjalni oraz werbiści, oblaci (OMI) i misjonarze ze Zgromadzenia Świętego Krzyża (CSC) ciężko pracują nad wzmacnianiem lokalnego Kościoła i troszczą się o lud Boży. Ewangelizują też wśród ludów plemiennych żyjących w górach, które jeszcze nie słyszały Dobrej Nowiny o Chrystusie.

Archidiecezja zajmuje się także sprawami edukacji, ubóstwa, sprawiedliwości, opieki zdrowotnej, duszpasterstwa wszystkich wyznań chrześcijańskich. Dlatego bardzo potrzebuje wsparcia, aby nieść te dobre dzieła Kościoła.

Dziś wielką troską archidiecezji i werbistów pracujących w Bangladeszu jest promowanie lokalnych powołań w celu kontynuowania pracy misyjnej w tym kraju. Jest to tym ważniejsze, że zagraniczni misjonarze napotykają na ogromne trudności w otrzymaniu wizy do pracy w kraju muzułmańskim, jakim jest Bangladesz.


Parafię Matki Bożej z Lourdes w Noakhali można wspomóc
włączając się w XXIX Akcję św. Krzysztofa 2023

WIĘCEJ INFORMACJI

Br. Joy, zakonnice i zespół duszpasterski udają się z wizytą do wioski Bandarban (fot. Joy Quiah)
Z mieszkańcami górskiej wsi podczas wizyty duszpasterskiej (fot. ks. Binoy Gomes)
Wizyta duszpasterska w odległych górskich wioskach archidiecezji Chattogram (fot. Joy Quiah)