Krynica Morska to miejsce niezwykłe. Lasy i piękne plaże, z jednej strony Zalew Wiślany, z drugiej Bałtyk, niezapomniane wschody i zachody słońca. Znajduje się tutaj także werbistowski dom wczasowo-rekolekcyjny „Bursztyn” w którym, wypoczywają i nabierają sił mieszkańcy Polski oraz wielu europejskich krajów. Ważnym miejscem domu jest kaplica, w której codziennie odprawiana jest Msza święta. Cenią to sobie turyści i mieszkańcy Krynicy Morskiej.
Patronem kaplicy i całego kompleksu jest św. Józef Freinademetz SVD, pierwszy werbistowski misjonarz Chin. 27 stycznia 2024 r. obchodzono uroczystość odpustową ku czci Patrona „Bursztynu”. Mszy św. przewodniczył o. Dariusz Jankiewicz SVD, który w homilii, ukazując życie i misyjną posługę w Chinach św. Józefa z Szantungu, zachęcał, aby tak jak On całym sercem zaufać Bogu, pokochać Go i w codziennym życiu być misjonarzem. Oznacza to, by w prosty, jasny i czytelny sposób pokazywać, że Bóg jest miłością i chce, aby każdy człowiek był zbawiony.
Przełożony krynickiej wspólnoty, o. Andrzej Kosmela SVD, podziękował przybyłym na uroczystość współbraciom, kapłanom z sąsiednich parafii, Siostrom Eucharystkom z Białegostoku oraz przyjaciołom i dobrodziejom domu za wspólną modlitwę w intencji misji, nowych powołań misyjnych, a także za wszystkich odwiedzających to miejsce.
Po Mszy św. zebrani mogli ucałować relikwie św. Józefa, po czym została udostępniona wystawa misyjna pt. „Woda dla Afryki”, pochodząca ze zbiorów Muzeum Misyjno–Etnograficznego w Pieniężnie. Krótkiego wprowadzenia w jej tematykę dokonał dyrektor Muzeum, o. Wiesław Dudar SVD. Wystawa przybliża w jaki sposób w latach 2020-2022 zostały zbudowane w Togo 32 studnie głębinowe. Środki na ich budowę pochodziły z ofiar polskich darczyńców przekazanych za pośrednictwem Referatu Misyjnego Księży Werbistów w Pieniężnie. Wymowne teksty oraz zdjęcia ukazują codzienne wędrówki kobiet i dziewczynek z wiadrem lub miską wątpliwej jakości wody zaczerpniętej z rzeki. Osoby korzystające z telefonów komórkowych mogą zeskanować kod QR, by obejrzeć krótkie filmiki z wiercenia i poświęcenia misyjnych studni.
Więcej fotografii
Dzięki ofiarom i zainteresowaniu wielu osób czy instytucji studnie nadal są budowane w Togo i w Beninie dzięki akcji “Woda dla Afryki” prowadzonej stale przez Referat Misyjny w Pieniężnie. Być może jeszcze w tym roku uda się wywiercić studnię nr 50.
Wystawę w Ośrodku Wczasowo-Rekolekcyjnym “Bursztyn” można oglądać do 3 kwietnia 2024. Wstęp wolny.
Tekst i fotografie: Wiesław Dudar SVD