Drodzy Przyjaciele Misji! Serdecznie pozdrawiam z Togo, dziękując za życzliwość i modlitwę, jaką mnie i innych misjonarzy regularnie otaczacie. Dzięki niej łatwiej nam pracować i służyć tutejszym wiernym, którzy muszą codziennie borykać się z wieloma problemami.

Wśród nich są takie, które od lat nie istnieją w Polsce i innych krajach bogatego świata. Jest nim barak dostępu do czystej i zdrowej wody. Rozwiązaniem tego problemu jest budowa studni głębinowych.

Dzięki wspaniałym ludziom z Polski w ostatnich dwóch latach mogliśmy zbudować 30 takich studni, które stały się źródłem czystej wody dla ludzi i zwierząt, niezależnie, czy jest to pora sucha czy deszczowa.

Najnowsza Studnia św. Piotra Apostoła została ufundowana przez anonimowego Darczyńcę i okazała się wspaniałym prezentem na Święta Bożego Narodzenia dla wiernych Parafii św. Franciszka z Asyżu w Akamade, na peryferiach miasta Sokodé w północnym Togo. Mieszkańcy tej parafii, a zwłaszcza ponad 1000 uczniów szkoły podstawowej i średniej, jakie się tam znajdują, cierpieli od dłuższego czasu na brak wody, zwłaszcza w porze suchej, która akurat się zaczęła.

Przygotowania do wiercenia studni (fot. Karolus Emi Wadan SVD)

W krajach tropikalnych naprawdę można docenić wartość świeżej i czystej wody do picia. Wszyscy dziękują za ten dar i zapewniają o pamięci w modlitwie. Było to dla nich niezapomniane Boże Narodzenie.

Początkowo studnia ta miała powstać we wiosce Aledjo, która leży w górach, 40 km od miasta Sokode. Tutaj w 1913 roku werbiści otworzyli pierwszą na północy Togo misję. Jednak już w 1914 roku musieli ją zamknąć z powodu wybuchu I wojny światowej. Niestety pierwsza próba wiercenia nie powiodła się. Na głębokości około 40 metrów złamało się wiertło, którego nie można już było wyciągnąć. Musieliśmy zatem szybko wybrać inne miejsce. Wybór padł na peryferie miasta Sokodé, które po Lomé, stolicy kraju, jest drugim co do wielkości miastem w Togo. Leży 330 km na północ od Lomé. Jest też siedzibą diecezji.

Proces wiercenia studni (fot. Karolus Emi Wadan SVD)

Samo miasto Sokodé jest prawie w 99% muzułmańskie. Mieszkańcy należą do grupy etnicznej Kotokoli i mówią językiem Tem. Na peryferiach miasta, kilka kilometrów od centrum, osiedliły się inne grupy etniczne, spośród których rekrutują się chrześcijanie. Dlatego w zdominowanym przez muzułmanów północnym Togo parafie katolickie powstają głównie na peryferiach dużych miast.

Właśnie na terenie takiej parafii, poświęconej św. Franciszkowi z Asyżu, którą od 4 lat prowadzą werbiści, została wybudowana Studnia św. Piotra Apostoła. Na głębokości 150 m znajduje się woda, a wydajność studni wynosi 17m3 na godzinę.

Studnia została poświęcona 20 grudnia 2022 r. przez proboszcza, o. Karolusa Emi Wadan SVD, werbistę z Indonezji. Tym samym jest to już 31 studnia głębinowa, którą dzięki hojności i życzliwości Darczyńców z Polski i zaangażowaniu Referatu Misyjnego Księży Werbistów w Pieniężnie udało się nam wywiercić.

Marian Schwark SVD
Togo

Pierwsza woda ze Studni św. Piotra Apostoła w Akamade (fot. Karolus Emi Wadan SVD)
Montaż studni (fot. Karolus Emi Wadan SVD)
Montaż studni (fot. Karolus Emi Wadan SVD)
Czysta woda jest już dostępna w szkole (fot. Karolus Emi Wadan SVD)