Wiosną 2021 roku rozpoczęliśmy akcję “Indiański chór”, której celem zbiórka finansów na dalsze funkcjonowanie chóru i orkiestry Arakaendar, wykonujących muzykę baroku misyjnego z Ameryki Łacińskiej. Warto wspomóc boliwijskich artystów w rozwijaniu swojej pasji i ocalić od zapomnienia tę niezwykłą formę ewangelizacji.
– Arakaendar stanowią najlepsi muzycy z naszego projektu muzycznego. Pochodzą z różnych części kraju – pisze z Boliwii o. Piotr Nawrot, założyciel chóru i orkiestry i jeden z najbardziej znanych znawców muzyki baroku misyjnego na świecie.
Zespół istnieje od prawie 15 lat i ma znaczne osiągnięcia muzyczne. Występował między innymi w katedrach w Santa Cruz, La Paz, Buenos Aires, Santiago de Chile, Miami, Madrycie, Amsterdamie, Londynie oraz salach koncertowych Wigmore Hall (Londyn), Koncertgebouw (Amsterdam), The Kennedy Center (Washington, D.C.).
– Arakaendar wykonuje głównie XVII i XVIII-wieczną muzykę z misji, katedr oraz klasztorów w Boliwii – wyjaśnia o. Nawrot. – Warto dodać, że nigdzie w Ameryce, muzyka minionych stuleci nie zachowała się w takiej objętości i różnorodności, jak właśnie w Boliwii. Dlatego muzyka barokowa z czasu pierwszej ewangelizacji Indian to fenomen czysto boliwijski. Ma ona czysto sakralny charakter i można w niej znaleźć pieśni, hymny, antyfony, a nawet opery w językach lokalnych, co także jest fenomenem zupełnie nieznanym w innych częściach świata.
Każdego roku zespół musi dać przynajmniej trzy nowe programy z muzyką sakralną z archiwów w Boliwii. Oznacza to, że wspomagający go Dobrodzieje i Przyjaciele Misji przyczynią się jednocześnie do jeszcze większej aktywności badawczo-naukowej, którą w Boliwii prowadzi o. Nawrot i jego współpracownicy. Co za tym idzie, otworzą się szersze możliwości regularnej prezentacji muzyki z misji przez chóry i orkiestry w Polsce.
– Program zespołu Arakaendar to moja wizytówka. Ze względu na charakter naszego Zgromadzenia uznałem, że najlepiej, byśmy skupili się właśnie na nim. – dodaje o. Nawrot.
Akcja “Indiański chór”, prowadzona przez werbistowski Referat Misyjny w Pieniężnie, ma na celu pomoc zespołowi, który w wyniku pandemii koronawirusa stracił sponsorów. Tym samym działalność zespołu została bardzo poważnie ograniczona. Celem akcji jest pomoc w zebraniu 30 tys. zł rocznie przez 4 lata.
– Pozwoli nam to kontynuować nasz projekt mimo wielu ograniczeń i wycofania się sponsorów – wyjaśnia o. Piotr Nawrot.
Akcję można wesprzeć przekazując dowolną ofiarę z dopiskiem „INDIAŃSKI CHÓR” na konto Referatu Misyjnego Księży Werbistów w Pieniężnie
Bank PEKAO S.A. oddz. Elbląg
nr Konta: 42 1240 1226 1111 0000 1395 9119
lub na konto dowolnego Referatu Misyjnego czy Domu Misyjnego Księży Werbistów w Polsce (zob. dane kontaktowe domów)
Dodatkowo można również skorzystać z formularza przekazania ofiary na misje na naszej stronie. W odpowiednim polu należy wybrać nazwę akcji. (adm)