W tym roku podczas „Wakacji z Misjami” uczestnicy wyjeżdżali na wycieczkę do założonego w 1906 r. Muzeum – Kaszubskiego Parku Etnograficznego we Wdzydzach Kiszewskich W trakcie 5. turnusu miało to miejsce 13 sierpnia.

W tym wyjątkowym miejscu można przenieść się w przeszłość i zobaczyć jak żyli, pracowali, uczyli się i modlili dawni mieszkańcy kaszubskich i kociewskich wsi. Chałupa z Osieka, zagroda gburska z Gracza, zagroda szlachecka z Luzina, warsztat kołodziejski z Mirowa, kościół pw. św. Barbary ze Swornegaci, zagroda szkolna z Więcków, wiatrak z Jeżewnicy, przydrożne krzyże i kaplice – te i wiele innych budynków przeniosły dzieci i młodzież w nieco zapomniany świat dawnych Kaszub, Kociewia i Borów Tucholskich. Na 22 hektarach zebrano ponad 50 budynków, a całości wrażeń dopełnia niezwykłe ukształtowanie terenu, las i jezioro Gołuń.

Chaty, domy mieszkalne, dworki oraz warsztaty rzemieślnicze wraz ze zgromadzonym wyposażeniem pozwoliły zapoznać się z dawnym stylem życia tych terenów. Natomiast znajdujące się w nich krzyże, święte obrazy, przydrożne kapliczki maryjne oraz kościoły są wymownym świadectwem głębokiej wiary mieszkańców tego rejonu Polski.

Wielkie wrażenie wywarło na dzieciach i młodzieży uczestnictwo we Mszy św. w drewnianym kościółku św. Barbary znajdującym się na terenie skansenu. Liturgii przewodniczył ks. Michał Gołębiewski, kapłan archidiecezji warmińskiej, współprowadzący 5. turnus  „Wakacji z Misjami”. Pewnym zaskoczeniem dla wiernych były użyte do liturgii przedsoborowe szaty liturgiczne, msza odprawiana tyłem do zebranych i homilia wygłoszona z ambony.

Jak zwykle nieodłącznym elementem ocyplowych wycieczek jest niezmienny od lat posiłek – bułki z żółtym serem i masłem, banany oraz herbata, których smak pozostaje na lata i bez, których wycieczka nigdy nie będzie udana.

Odwiedziny Wdzydz Kiszewskich to lekcja historii, świadectwo polskości i wiary mieszkańców tego regionu i wskazówka, jak mądrze połączyć przeszłość z teraźniejszością patrząc w przyszłość. Z pewnością odwiedziny tego miejsca na długo zostaną w pamięci uczestników tegorocznych „Wakacji z Misjami”.

Fotografie: Wiktoria Szymikowska, Szczepan Dąbkowski, s. Gabriela Tacica SSpS