– Dziś w Ocyplu czuję się jak w Papui Nowej Gwinei – powiedział bp Józef Roszyński SVD, ordynariusz diecezji Wewak w Papui Nowej Gwinei, podczas Mszy świętej odprawionej w Ocyplu. Bp Józef był gościem 5. turnusu “Wakacji z Misjami”.

– Jest prawie tropikalny upał, jestem w lesie nad brzegiem jeziora, odprawiam Mszę św. w drewnianym budynku, który służy jako kaplica, wierni siedzą na czym się da i żywo uczestniczą  w liturgii. Tu przez chwilę poczułem się jak na Wyspie Rajskiego Ptaka, tylko wierni zamiast czekoladowej skóry mają w większości białą – mówił bp Roszyński.

Bp Roszyński SVD pochodzi z Radomina w archidiecezji warmińskiej. W 1992 r. wyjechał do Papui Nowej Gwinei, w 2015 otrzymał sakrę biskupią i został biskupem diecezji, gdzie przez cały czas pracował jako frontowy misjonarz. Będąc na urlopie w Polsce, 14 sierpnia 2022 r. odwiedził Centrum Rekolekcyjno–Formacyjne Księży Werbistów w Ocyplu, aby wspólnie z turystami i uczestnikami ostatniego turnusu „Wakacji z Misjami” podziękować Bogu za 35 lat wakacyjnych rekolekcji misyjnych dla dzieci i młodzieży. Ich pomysłodawcami są polscy werbiści, a szczególnie nieżyjący już o. Eugeniusz Śliwka SVD. Od 1998 r. kontynuuje to dzieło o. Wiesław Dudar SVD ze współpracownikami.

Fot. Wiesław Dudar SVD

Msza św. miała niezwykłą oprawę, którą wraz dziećmi i młodzieżą przygotowali wychowawcy. Zebrani modlili się za wszystkich, którzy przez ostatnich 35 lat byli uczestnikami oraz tworzyli kadrę “Wakacji z Misjami”, o dar nowych powołań kapłańskich, zakonnych i misyjnych dla werbistów, Kościoła w Polsce i Papui Nowej Gwinei. Pamiętano również o Ukrainie i jej mieszkańcach, którzy walczą o wolność.

W czasie homilii bp Józef zaznaczył, że werbistowski ośrodek w Ocyplu to ważny punkt wakacyjnej ewangelizacji i animacji misyjnej, który pozwala odpocząć i zawrzeć nowe przyjaźnie, ale także poznać Boga w jego stworzeniach, jakimi są okoliczne lasy i niezwykłe jezioro Ocypel Wielki. 

Wśród darów ofiarnych znalazły się między 4 kielichy mszalne i dwa zestawy ampułek – to dar, jaki bp Roszyński przekaże do kościołów i kaplic w swojej diecezji, gdzie ich brakuje.

Po Mszy św. Był czas na wspólny obiad z uczestnikami turnusu, a później spotkanie misyjne podczas, którego bp Roszyński opowiadał o Papui Nowej Gwinei, swojej diecezji, pracy misyjnej oraz odpowiadał na pytania dzieci. Zaprosił też uczestników, aby nie lękali się w przyszłości pójść za głosem powołania, jeśli takie skieruje do nich Bóg. Kto wie może z grona uczestników tegorocznej edycji „Wakacji z Misjami” wyjdzie misjonarz lub misjonarka i zaniesie Dobrą Nowinę na krańce świata, a może nawet do Papui Nowej Gwinei. (adm)

Fot. Mateusz Włosiński
Fot. Mateusz Włosiński