Spotkanie w Gdyni

W lutym i marcu 2020 roku odbyła się wiosenna seria tradycyjnych Rejonowych Spotkań Przyjaciół Misji organizowanych od lat przez Referat Misyjny w Pieniężnie. Nasi Dobrodzieje, krewni i wszyscy zainteresowani pracą misyjną werbistów mieli okazję pomodlić się wspólnie w czasie Eucharystii, modlitwy różańcowej, koronki do Bożego Miłosierdzia czy nabożeństwa Gorzkich Żali.

Zebrani modlili się w intencji podopiecznych misjonarzy i o dar nowych powołań misyjnych. Dziękowali także Bogu za 100 lat istnienia Domu Misyjnego św. Wojciecha w Pieniężnie.

W czasie spotkań uczestnicy mieli okazję wziąć udział w spotkaniach misyjnych, w czasie których zaproszeni misjonarze przybliżali realia swojej pracy i opowiadali o życiu Kościoła w krajach misyjnych. Mówili również o codziennym życiu zwykłych ludzi, o ich marzeniach, niepokojach i trudnościach. Msze Święte, sprawowane przez misjonarzy, ofiarowane były w intencji zgromadzonych oraz ich rodzin.

15 lutego spotkanie odbyło się w Parafii św. Franciszka w Olsztynie, a gościem był o. Józef Mazur SVD, który podzielił się swoim doświadczeniem pracy misyjnej w Ghanie i w Liberii. 23 lutego do kościoła Bożego Ciała w Elblągu przybył o. Zbigniew Ołdyński SVD, misjonarz w Zimbabwe. Z kolei 29 lutego spotkanie odbyło się w kościele Stella Maris w Gdyni, gdzie pracę misyjną na Madagaskarze przybliżył o. Krzysztof Kołodyński SVD. W następnym tygodniu, 7 marca, gościem spotkania w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bielsku-Białej był o. Heribertus Wea SVD z Indonezji, który od 18 lat przebywa w Polsce, zaś obecnie pracuje w werbistowskiej parafii w Rybniku. W tym spotkaniu wziął także udział ks. Janusz Talik, dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych Diecezji Bielsko-Żywieckiej oraz były dyrektor tej instytucji, ks. Stanisław Budziak.

Spotkanie w Bielsku-Białej

Spotkanie w Bielsku-Białej (fot. Wiesław Dudar SVD)

Z powodu zagrożenia epidemicznego koronawirusem zostało odwołane spotkanie we Wrocławiu, które miało odbyć się 21 marca w klasztorze salezjanów przy Moście Grunwaldzkim. Odbędzie się ono jesienią 2020 roku.

Tradycyjnie na Spotkania Rejonowe Przyjaciół Misji uczestnicy przynieśli różnego przedmioty, które zbierane są w ramach licznych akcji misyjnych organizowanych przez Referat Misyjny w Pieniężnie. Zebrano między innymi środki czystości, znaczki pocztowe, telefony komórkowe, stare klucze, prześcieradła i ręczniki.

Przyjaciele misji jak zwykle nie zawiedli – mówi o. Wiesław Dudar SVD, dyrektor Referatu Misyjnego z Pieniężna. – Przyniesione rzeczy zostaną wysłane kontenerem do jednego z krajów misyjnych jeszcze w tym roku.

Warto podkreślić, że bez zaangażowania osób świeckich i życzliwości gospodarzy miejsc, spotkania nie mogłyby się odbyć w tak dobrze zorganizowany sposób. Dziękujemy im z całego serca.

Referat Misyjny z Pieniężna podczas spotkań reprezentowali organizatorzy spotkań – s. Danuta Piasecka SSpS i o. Wiesław Dudar SVD.

Jesienią 2020 roku Spotkania Rejonowe Przyjaciół Misji planowane są w Rzeszowie, Koluszkach, Szczecinie i we Wrocławiu. O terminach poinformujemy w późniejszym czasie.