Długo oczekiwane dwa kontenery z Polski dotarły wreszcie do werbistowskiego domu w Kpalimé, 120 km na północny-zachód od stolicy Togo. 29 stycznia 2024 roku zostały tutaj rozładowane i ich zawartość jest powoli rozdzielana.

– Z Referatu Misyjnego w Pieniężnie otrzymaliśmy dużo przyborów szkolnych, materiałów higienicznych i opatrunkowych – pisze z Togo o. Marian Schwark SVD. – Jest bardzo dużo okularów, gotowych do rozdania, bo są już opisane. Br. Andrzej Kędziora SVD z Ghany otrzymał różne urządzenia okulistyczne dla prowadzonego przez niego Zakładu Optycznego “NEW LOOK” w Yendi.

Wśród darów z Polski znalazły się także między innymi przedmioty liturgiczne, w tym ornaty, stuły, naczynia liturgiczne, obrazy Jezusa Miłosiernego oraz trzy nowe dzwony. Dzieci ze szkół w Żorach przekazały bardzo dużo nasion warzyw w ramach prowadzonej przez lokalne szkoły akcji “Nasiona dla Afryki”.

Rozładunek kontenerów w Kpalimé i rozdzielanie przedmiotów (fot. Bernard Degnissode)

– Przedmioty dostarczone do Afryki zostały zebrane w ramach prowadzonych przez nas akcji „Witraże dla Afryki”, „Paramenty Liturgiczne”, ”Znaki Wiary”, „W Zdrowym Ciele”, „Instrumenty na Misje” oraz „Misyjny Opatrunek”. Są darami polskich dobrodziejów misji, przekazanymi podczas Spotkań Rejonowych Przyjaciół Misji, przysyłanymi bezpośrednio do Pieniężna, a także zebranymi w werbistowskich domach misyjnych i parafiach w Polsce – wyjaśnia o. Wiesław Dudar SVD, dyrektor Referatu Misyjnego w Pieniężnie. – Jak zawsze wsparła nas również Fundacja Redemptoris Missio. Część rzeczy podarowały tradycyjnie Koła Gospodyń Wiejskich oraz różnego rodzaju grupy działające przy parafiach i domach kultury, jak również wiele osób prywatnych.

Kontenery z darami dla Afryki Zachodniej wyruszyły z Pieniężna 26 października 2023 roku.

CZYTAJ TAKŻE: Dary z Polski wyruszyły do Afryki Zachodniej

Fotografie: Bernard Degnissode