10 lutego 2024 roku pozostanie na długo w pamięci mieszkańców miasteczka Guerin Kouka na północy Togo. W tym dniu został konsekrowany nowy kościół pod wezwaniem Matki Bożej z Lourdes (Notre Dame de Lourdes).

W uroczystości wzięło udział 4 biskupów (bp Jacques Longa z diecezji Kara, bp Célestin Gawa z diecezji Sokode, bp Emmanuel Fianu SVD, z diecezji Ho w Ghaniea oraz bp John Alphonse Asiedu SVD, biskup Wikariatu Apostolskiego Donkorkrom, Ghana), o. José Antunes da Silva, wicegenerał werbistów,prawie wszyscy członkowie werbistowskiejProwincji Togo-Benin na czele z prowincjałem, o. Marianem Schwarkiem SVD, wiceprowincjał z sąsiedniej Prowincji Ghana, wielu księży i sióstr zakonnych oraz wierni.

Dla werbistów kościół Matki Bożej z Lourdes w Guerin Kouka jest pomnikiem jubileuszu 50-lecia ich powrotu do Togo, po wygnaniu misjonarzy z tego kraju przez nowe władze kolonialne w 1918 roku. Stało się tak dlatego, iż Togo, które od 1883 roku było protektoratem cesarskich Niemiec, w 1914 roku, po wybuchu I wojny światowej, zostało przejęte przez Francję i Wielką Brytanię. Ostatni werbiści, wszyscy narodowości niemieckiej, zostali w 1918 roku deportowani jako jeńcy wojenni przez władze kolonialne Wielkiej Brytanii.

Po 56 latach usilnych starań, w 1974 roku, na zaproszenie bpa Chrétien Matawo Bakpessi, pierwszego togijskiego biskupa diecezji Sokode, werbiści mogli wreszcie powrócić do Togo.

Całe wyposażenie kościoła – dwa dzwony, tabernakulum, dwie figury Serca Jezusowego, kielichy, kadzidła, zacheuszki i monstrancja pochodzą są z Polski. Zostały zakupione dzięki wsparciu polskich dobrodziejów misji i przesłane do Togo za pośrednictwem Referatu Misyjnego w Pieniężnie.

o. Marian Schwark SVD
Togo
 

Fotografie: o. Martin Kotchoffa SVD

Uroczystość konsekracji kościoła w Guerin Kouka
Uroczystość konsekracji kościoła w Guerin Kouka
O. Marian Schwark SVD, prowincjał Prowincji Togo-Benin (drugi z prawej) oraz o. José Antunes da Silva SVD, wicegenerał werbistów, z biskupami biorącymi udział w uroczystości.
Kościół w Guerin Kouka o zmierzchu

Więcej fotografii