16 lipca w Ocyplu zakończył się 2. turnus “Wakacji z misjami”. Wzięło w nim udział 50 osób z calej Polski. Przez 10 dni młodzież w wieku 14-18 lat odkrywała niezwykłość i bogactwo Kościoła misyjnego, a szczególnie pracę misyjną misjonarzy werbistów i sióstr Służebnic Ducha Świętego. Pomagali w tym misjonarze z Demokratycznej Republiki Konga, Indonezji, Indii i Wietnamu.

W czasie turnusu uczestnicy odwiedzili skansen we Wdzydzach Kiszewskich i poznali dawne życie mieszkańców Kaszub.

W czwartek, 13 lipca, Ocypel odwiedził o. Andrzej Danilewicz SVD, sekretarz ds. misji Polskiej Prowincji Zgromadzenia Słowa Bożego. Wspólnie z uczestnikami modlił się podczas Mszy św. w intencji misjonarzy i nowych powołań misyjnych. W homilii rozwinął temat tego dnia turnusu: „Nie moje – nie ruszam”, który odnosi się do VII przykazania Bożego. Zaznaczył, że chrześcijanie są powołani do czynienia dobra w rodzinie, w środowisku, w którym na co dzień żyją i pracują oraz w odległy rejonach świata, gdzie znajdują się potrzebujący i cierpiący ludzie. Nie jest to tylko zadanie misjonarzy, ale także, na ile to możliwe, wszystkich wierzących.

„Wakacje z misjami” organizowane są przez werbistowski Referat Misyjny z Pieniężna od 1986 roku. Temat tegorocznej edycji to „Made in Góra Synaj”. (adm)

Msza św. pod przewodnictwem o. Andrzeja Danilewicza SVD (fot. Aleksandra Kilanowska)
Spotkanie w grupach podczas 2. turnusu „Wakacji z misjami” (fot. Aleksandra Kilanowska)