W niedzielę, 23 lipca 2023 roku, w Misyjnym Seminarium Duchownym Księży Werbistów w Pieniężnie odbyło się doroczne spotkanie kierowców i ich rodzin. Rozpoczęło się Koronką do Miłosierdzia Bożego, podczas której modlono się za zmarłych w wypadkach samochodowych oraz zmarłych misjonarzach i dobrodziejach misji.

O godz. 10.00, w ramach Nowenny Mszalnej ku czci św. Krzysztofa, rozpoczęła się Msza św. pod przewodnictwem o. Franciszka Filara SVD, misjonarza z Kostaryki. Ofiarowano ją w intencji Darczyńców i ich Rodzin włączających się w XXIX Werbistowską Akcję Pomocy Kierowców na Rzecz Misyjnych Środków Transportu, zwaną popularnie Akcją św. Krzysztofa.

Na rozpoczęcie liturgii o. Adam Michałek SVD, rektor seminarium, przywitał zebranych gości dziękując za przybycie i gotowość do wspólnej modlitwy w intencji misji i misjonarzy. Wyraził też radość z obecności o. Franciszka Filara SVD, który w tym roku obchodzi 25-lecie święceń kapłańskich. Przypomniał, że to dzięki Jego zaangażowaniu w 2014 roku odwiedziła Polskę i Pieniężno pani Floribeth Mora Diaz, która została cudownie uzdrowiona za wstawiennictwem Jana Pawła II.

Procesja z darami podczas Mszy św. z udziałem kierowców i ich rodzin w Pieniężnie (fot. Jan Glinka SVD)

W homilii o. Filar nawiązał do pomocy, jakiej od lat doświadcza on sam i inni werbiści w swojej pracy misyjnej.

– Dzięki Akcji św. Krzysztofa w roku 2006 mogłem kupić samochód dla naszej parafii Medalla Milagrosa w Panamie, a cztery lata temu mogłem to uczynić w Kostaryce w parafii Matki Bożej z Guadelupe w Barranca. W tym samym czasie z zakupu nowego samochodu mógł cieszyć się także posługujący w Nikaragui o. Gabriel Szewczyk SVD. On również, i tylu innych współbraci, dołączają się dziś do moich serdecznych podziękowań za wszelkie Wasze wsparcie: duchowe i materialne – mówił misjonarz. – Jestem spokojny i pewny Bożej hojności względem naszych dobrodziejów i przyjaciół, bo – jak mawiała bł. Maria Teresa Ledóchowska – kto pomaga misjonarzom, nagrodę misjonarzy otrzyma.

Pod koniec Eucharystii o. Wiesław Dudar SVD, dyrektor Referatu Misyjnego Księży Werbistów, przedstawił tegoroczne potrzeby misjonarzy. Podsumował także ubiegłoroczną werbistowską Akcję św. Krzysztofa 2022, w którą włączyło się 12 750 osób.

Oprawę muzyczną liturgii przygotowali bracia Radosław i Przemysław Kozakiewiczowie z pobliskich Mingajn. Po Eucharystii nastąpiło poświęcenie pojazdów zaparkowanych wokół werbistowskiego klasztoru.

Poświęcenie pojazdów na parkingu klasztornym (fot. Jan Glinka SVD)

Obejrzyj więcej fotografii

Niezwykłym punktem spotkania była tradycyjna agapa, podczas której zebrani mieli okazję spędzić czas razem, porozmawiać o ważnych dla nich sprawach oraz uczestniczyć w spotkaniu z misjonarzem. W ten sposób mogli dowiedzieć się więcej o pracy misyjnej w Kostaryce, zapoznać się z sytuacją tamtejszego Kościoła i kulturą kraju oraz usłyszeć o trudnościach, z jakimi na co dzień spotykają się tam misjonarze. O. Franciszek Filar był dosłownie zasypywany pytaniami.

Możliwość spaceru po seminaryjnym parku i ogrodzie, modlitwa przed grotą maryjną czy nawiedzenie klasztornego cmentarza sprawiają, że pobyt w tym miejscu na długo zapada w pamięci. Zebrani w Pieniężnie byli pod wrażeniem misyjności tego miejsca, gdzie obok polskich werbistów przy ołtarzu byli obecni misjonarze pochodzący z Indii i Wietnamu. Oni też, razem z o. Filarem, poświęcili samochody znajdujące się wokół klasztoru.

Poświęcenie pojazdów na parkingu klasztornym (fot. Jan Glinka SVD)

O. Franciszek Filar SVD w Ameryce Środkowej pracuje od 2000 roku. Po nauce języka hiszpańskiego w Meksyku wyjechał do Nikaragui, gdzie pracował do 2004 roku. Następnie przeniósł się do Panamy, gdzie posługiwał przez kolejne 7 lat. Od 2011 roku pracuje w Kostaryce.

Podobne uroczystości związane ze św. Krzysztofem, patronem kierowców, odbyły się 23 lipca w werbistowskich parafiach w Chludowie, Rybniku i Kleosinie, a także w Krynicy Morskiej oraz Ocyplu, gdzie podczas 3. turnusu “Wakacji z Misjami” pojazdy poświęcił ks. Łukasz Brudzeński, kapłan archidiecezji warmińskiej.

W tegoroczną edycję Akcji św. Krzysztofa włączyło się dotychczas ponad 7,5 tys. ofiarodawców z całej Polski. Środki zebrane w czasie jej trwania wspomogą misjonarzy pracujących w Ghanie, Kenii, na Madagaskarze, na Karaibach, w Boliwii, Indiach i Bangladeszu. 

Akcja trwa przez cały rok. Zapraszamy!

– Więcej o Akcji św. Krzysztofa –

Poświęcenie pojazdów na parkingu klasztornym parkingu (fot. Jan Glinka SVD)