Zakończyła się III edycja Akcji Misyjnej „Uczniowie – Uczniom” organizowana przez Referat Misyjny w Pieniężnie wraz z Anną Machul, katechetką z Gdańska. W tym roku zbierane były artykuły szkolne dla dzieci w Togo i Ghanie.

Zainteresowanie akcją było bardzo duże, tak wśród nauczycieli szkół i przedszkoli, jak i wśród uczniów, którzy chętnie dzielą się tym, co mają z potrzebującymi. Niejednokrotnie w akcję włączyły się całe parafie, a także osoby prywatne.

– Co roku mam obawy, czy akcja dojdzie do skutku i czy ktoś będzie zainteresowany zorganizowaniem zbiórki. Ale odzew jest bardzo duży i jest to powód do radości –  mówi Anna Machul, koordynatorka i pomysłodawczyni akcji.

W tym roku w akcji “Uczniowie – uczniom” wzięło udział 56 szkół z całej Polski, kilkadziesiąt parafii oraz wiele osób prywatnych. Włączyła się także werbistowska Parafia Trójcy Świętej oraz Szkoła Podstawowa św. Władysława, Króla Węgier w Bicske na Węgrzech.

Przybory zebrane przez Koło Misyjne przy Szkole Podstawowej im. J. Korczaka w Bysławiu.

Oto lista przyborów, które udało się zebrać w czasie Akcji Misyjnej 2021:

 • plecaki szkolne – 140 szt. 
 • zeszyty szkolne 18 tys. szt. 
 • kredki – 20 kartonów 
 • ołówki, gumki do mazania, temperówki – 12 kartonów 
 • mazaki – 23 kartony 
 • farbki, pędzle – 23 kartony 
 • bloki rysunkowe – 40 kartonów 
 • wycinanki, bibuła – 7 kartonów 
 • klej, nożyczki – 21 kartonów 
 • linijki, cyrkle, ekierki – 9 kartonów 
 • inne drobne rzeczy – 6 kartonów

Wszystkie przedmioty zostaną wysłane w najbliższym kontenerze z pomocą dla Togo. Trafią do ubogich uczniów szkół podstawowych i średnich w Prefekturze Dankpen w północno-zachodnim Togo. Sąsiaduje ona przez rzekę Oti z diecezją Yendi w Ghanie, dlatego część przyborów zostanie przesłana do Saboby i rozdysponowana wśród potrzebujących w lokalnych szkołach.

– Przybory trafią do szkół podstawowych w mieście Guérin Kouka, w tym do jedynej w tym regionie szkoły katolickiej – wyjaśnia o. Marian Schwark SVD, który od lat koordynuje akcje pomocy docierającej z Polski do Togo. – Na liście potrzebujących znajdują się także szkoły podstawowe w kantonie Katchamba, a także szkoły podstawowe i szkoła średnia w kantonie Kidjaboun. Planujemy także pomoc dla dzieci w wioskach Kadogou, Nargbal, Nampoch, Itoutchan, Takpapimbou, Naboine, Dajmpil. Ponadto pomoc trafi do szkół na terenie werbistowskiej Parafii św. Kizito w Kpatchilé. Wszystko zależy od tego, ile tych przyborów otrzymamy.

Zbiórka w Szkole Podstawowej nr 10 w Katowicach (fot. Magdalena Stelmach)

Jak podkreślają organizatorzy w całej akcji ważne jest uwrażliwianie uczniów na działalność misyjną Kościoła i jednoczenie się w tych działaniach dla większego dobra. Jest to tym istotniejsze w dobie pandemii, gdy tak bardzo potrzebne jest otwarcie na drugiego człowieka i jego potrzeby. Wskazał na to papież Franciszek w Orędziu na Światowy Dzień Misyjny 2021, gdzie napisał: „Wszystko, co otrzymaliśmy, wszystko, czym stopniowo obdarzył nas Pan, dał nam, byśmy mogli to wprowadzać w życie i dać bezinteresownie innym.”

– Wiemy, że zorganizowanie zbiórki wiąże się także z dużym wkładem pracy, dlatego tym bardziej doceniamy zaangażowanie i wszelkie wysiłki związane z jej przeprowadzeniem – dodaje Anna Machul. – Wierzymy, że to nie koniec naszej wspólnej pracy na rzecz misji. Dziękujemy każdemu za najdrobniejszy gest życzliwości!

Jak przebiega Akcja Misyjna “Uczniowie – uczniom”? Koordynatorzy w szkołach organizują zbiórki, segregują rzeczy i przesyłają, przywożą osobiście lub dostarczają w innych sposób do Referatu Misyjnego w Pieniężnie. Tam, pod opieką o. Wiesława Dudara SVD i s. Danuty Piaseckiej SSpS, odbywa się sprawdzanie przyborów, kolejne pakowanie, przygotowanie podziękowań i cała dalsza organizacja, związana z transportem do kraju misyjnego i kontaktami z misjonarzami.