Od półtorej roku werbiści prowadzą Parafię Trójcy Świętej w miejscowości Bicske na Węgrzech. Jej proboszczem jest o. Grzegorz Burbeła SVD, a wikarym o. Bonawentura Ngara Wula SVD z Indonezji. 

Na terenie parafii mieści się diecezjalna Szkoła Podstawowa św. Władysława, króla Węgier. Uczy się w niej 230 dzieci.

Usłyszawszy o akcji “Uczniowie – Uczniom”, prowadzonej w Polsce przez Referat Misyjny w Pieniężnie, we współpracy ze szkołą podjęto w parafii decyzję o włączeniu się w tę akcję.

– Większość uczniów szkoły to nasi parafianie – mówi o. Grzegorz Burbeła SVD. – Czas szkolnych rekolekcji adwentowych w 2021 roku stał się odpowiednim momentem, aby rozpocząć zbiórkę artykułów szkolnych w ramach akcji “Uczniowie – uczniom”.

Tematem rekolekcji były słowa Sługi Bożego o. Mariana Żelazka SVD: „Nie jest trudno być dobrym, wystarczy tylko chcieć”. Osoba o. Mariana i jego życie pomogło dzieciom i nauczycielom w głębszym zrozumieniu potrzeb ludzi w Indiach i w innych częściach świata. 

– Dzieci z radością przynosiły artykuły szkolne, aby podzielić się nimi ze swoimi rówieśnikami w Togo i w Ghanie. Zebrane artykuły pakowaliśmy wspólnie z dziećmi – dodaje o. Grzegorz. – Ogromnie cieszymy się z możliwości pomocy tym, którzy na nią czekają. To kolejny przejaw polsko-węgierskiej przyjaźni i współpracy, której fundamentem jest wiara i troska o misyjne dzieło Kościoła. (adm)

O. Bonawentura Gala Wula SVD z uczniami pakują dary (fot. Grzegorz Burbeła)
Przygotowanie darów do wysyłki (fot. Grzegorz Burbeła)
Przygotowanie darów do wysyłki (fot. Grzegorz Burbeła)
O. Grzegorz Burbeła SVD (z prawej) i Hetényi Tamás, zastępca dyrektora szkoły, z uczniami klas V, VI i VII (fot. archiwum Grzegorza Burbeły)