Wioska Lenido Madjathon jest położona w prefekturze Mango w północnym Togo, 500 km od stolicy kraju Lomé. Wioska leży na ternie Parafii św. Franciszka z Asyżu w miejscowości Takpamba, którą obsługują misjonarze werbiści z Indonezji.

Ludność wioski liczy nieco ponad 800 mieszkańców, z czego większość stanowią dzieci i młodzież. Mieszkańcy to prości rolnicy z wielodzietnymi rodzinami, żyjący z uprawy roli i hodowli.

W Afryce zaopatrywanie rodzin w wodę to praca kobiet i młodych dziewcząt. Do tej pory kobiety i młode dziewczęta z Lenido Madjathon musiały chodzić po wodę do strumienia oddalonego o 2 km. Ale woda ta nie jest czysta i nadaje się do picia dopiero po zagotowaniu i przefiltrowaniu. Używające ją dzieci często chorują na różnego rodzaju choroby skóry. Do tego, w porze deszczowej strumień przekształca się w rwący potok, zaś w porze suchej prawie zupełnie wysycha.

Kobiety z Lenido Madjathon czerpiące wodę w strumieniu (fot. Marsel Wangu SVD

Od dłuższego czasu ludzie modlili się, żeby ktoś się w końcu zlitował nad ich losem. Stało się to możliwe dzięki ofiarności państwa Jaskułów z Polski, którzy prosili, by nie podawać do publicznej wiadomości ich imion i miejscowości, z której pochodzą. Za ich ofiarę, przekazaną Referatowi Misyjnemu Księży Werbistów w Pieniężnie, mogliśmy sprowadzić maszynę wiertniczą. Po kilku godzinach pracy dotarła do podziemnego źródła wody, która wytrysnęła jak fontanna.

Stało się to 14 sierpnia 2023 roku. Ten dzień pozostanie na długo w pamięci ludzi z Lenido Madjathon, a zwłaszcza kobiet, które pokrzykiwały z radości i tańczyły wokół wypływającej z odwiertu wody. Nie było końca modlitwom za Darczyńców w Polsce. Tak powstała studnia św. Jerzego.

Wyposażona w pompę ręczną studnia została uroczyście poświęcona 20 sierpnia 2023 roku. Ponieważ powstała za pośrednictwem misjonarzy, wszyscy zaczęli przyrzekać, że od teraz będą regularnie chodzić do kościoła i modlić się w rodzinach.

Dziś ludzie z wioski Lenido Madjathon mają nareszcie dostęp do czystej wody, ale pozostaje jeszcze wiele podobnych wiosek, gdzie ludzie cierpią na brak wody do picia. Czekają na pomoc ludzi dobrej woli w zapewnieniu tak elementarnej potrzeby, jaką jest czysta i zdrowa woda do picia.

Bóg zapłać Szanownemu Państwu za pomoc i wielkie serce!

Marian Schwark SVD
Togo


Więcej o akcji „Woda dla Afryki”


Studnia św. Jerzego w Lenido Madjathon (fot. Marsel Wangu SVD)