Dzień Dziecka jest zawsze oczekiwany z radością przede wszystkim przez dzieci, które wiedzą, że nie zabraknie tego dnia prezentów, życzeń, radosnej zabawy i że będą w centrum zainteresowania, a z każdej strony zostaną obdarowane szczerym uśmiechem i życzliwością.

Właśnie 1 czerwca 2023 r. w Parafii Wniebowzięcia NMP w Śniadowie w diecezji łomżyńskiej, w ramach Białego Tygodnia, dzieci pierwszokomunijne wraz rodzicami, rodzeństwem i wiernymi modliły się w intencji dzieci z całego świata. Szczególnie pamiętano o dzieciach z krajów misyjnych, w tym z Boliwii, gdzie w miejscowości San Miguel de Velasco pracuje werbista, o. Marcin Domański SVD oraz o dzieciach z  krajów, gdzie toczą się wojny, szczególnie na Ukrainie.

Mszy św. przewodniczył o. Wiesław Dudar SVD, dyrektor Referatu Misyjnego w Pieniężnie, a towarzyszyli mu ks. Tomasz Wilga, proboszcz parafii, oraz ks. Tomasz Kurek, były wikariusz i katecheta.

Podczas homilii o. Wiesław zachęcał dzieci, aby nie zaniedbywały częstych spotkań z Jezusem w niedzielnej Mszy św. oraz aby przyjmowały Go jak najczęściej do swoich serc podczas komunii świętej. Drugą część homilii wygłosił o. Marcin Domański SVD za pomocą przygotowanego wcześniej filmiku video. Dzieci mogły zobaczyć niektóre miejsca jego misyjnej parafii oraz usłyszeć życzenia i pozdrowienia skierowane do nich przez boliwijskich ministrantów.

O. Marcin Domański SVD z Boliwii mówi do dzieci w Śniadowie (fot. ks. Tomasz Kurek)

Parafia św. Michała Archanioła w San Miguel de Velasco liczy przeszło 30 tys. wiernych. O. Domański pracuje tam od stycznia 2023 r. i jest jedynym kapłanem.

Tradycyjnie dzieci pierwszokomunijne złożyły także ofiarę, która zostanie przekazana o. Marcinowi na zakup pamiątek pierwszokomunijnych (krzyżyki i medaliki) dla 250 ubogich dzieci oraz zakup piłek, które zostaną dostarczone do 50 wiosek wchodzących w skład parafii. W dowód wdzięczności dzieci otrzymały specjalnie przygotowane pakiety – miesięcznik “Misjonarz” i misyjne kolorowanki, obrazki oraz magnesy. 

– Warto zaznaczyć, że śniadowska parafia jest bardzo aktywna i otwarta na wszelkiego rodzaju pomoc potrzebującym. Również na polu misyjnym angażuje się w różnego rodzaju projekty misyjne, wspierając od kilku lat modlitwą i ofiarą między innymi o. Marcina Domańskiego – mówi o. Wiesław Dudar SVD. – Parafia nie zamyka się w sobie, lecz na ile to możliwe, stara się być odpowiedzialna za rozwój Kościoła misyjnego. To niewątpliwie wielka zasługa parafian, katechetów, nauczycieli i kapłanów tam posługujących, a przede wszystkim ks. Proboszcza, Tomasza Wilgi, człowieka o wielkim sercu i otwartości. Księże Tomaszu, dziękujemy! (adm)

O. Wiesław Dudar SVD i ks. Tomasz Wilga podczas homilii w Śniadowie (fot. ks. Tomasz Kurek)
Dzieci pierwszokomunijne ze Śniadowa (fot. Wiesław Dudar SVD)