Pod koniec sierpnia w Ocyplu zakończyła się 31. edycja werbistowskiej akcji Wakacje z Misjami. W tym roku przebiegała ona pod hasłem „Ochrzczeni – posłani”.

Odbyło się 5 dziesięciodniowych turnusów: 2 podstawowe (9-15 lat), mini-warsztaty taneczne (9-15 lat), warsztaty teatralno-muzyczne (10-20 lat) i turnus dla młodzieży (14-18 lat).

W tegorocznych turnusach Wakacji z Misjami wzięło udział 635 osób. Przyjechali oni z całego kraju, a także z zagranicy: z Luksemburga, Anglii, Francji i Niemiec. Opiekunami i wychowawcami byli alumni z seminariów z Pieniężna, Torunia, Płocka, Olsztyna, Szczecina, Wrocławia, Gdańska i Poznania, siostry Służebnice Ducha Świętego, nauczyciele i studenci różnych kierunków oraz misjonarze werbiści i kapłani diecezjalni.

W trakcie turnusów uczestnicy mieli okazję spotkać się z misjonarzami z Papui Nowej Gwinei, Sudanu Południowego, Madagaskaru, Brazylii, Togo, Ghany, Indonezji, Argentyny, Rosji, Ukrainy, Demokratycznej Republiki Kongo, Korei Południowej i Filipin. Była też okazja do zwiedzenia zamku Gniewi oraz zapoznania się z jego historią i znaczeniem w dziejach Polski. Odbyła się też pielgrzymka do sanktuarium Matki Bożej Piaseckiej w Piasecznie w diec. pelplińskiej.

Zgodnie z tradycją uczestnicy wspierają jeden z projektów misyjnych realizowanych przez Referat Misyjny w Pieniężnie. W tym roku darem modlitwy i drobnymi ofiarami wspomogli sierociniec Kasih Indach (Piękna Miłość) w Lamahora w Indonezji.

Wakacyjne rekolekcje misyjne dla dzieci, młodzieży i dorosłych organizowane są od 31 lat przez Referat Misyjny Księży Werbistów w Pieniężnie. Na przestrzeni lat turnusy odbywały się w wielu znanych i atrakcyjnych miejscowościach: Pieniężno, Frombork, Narusa k. Fromborka, Stegna, Krynica Morska, Gdynia-Orłowo i Ocypel. Od 19 lat bazą Wakacji z Misjami jest Centrum Rekolekcyjno-Formacyjne Księży Werbistów w Ocyplu niedaleko Starogardu Gdańskiego w Borach Tucholskich.

Tekst: Wiesław Dudar SVD
Fotografie: archiwum Referatu Misyjnego w Pieniężnie